Jak dobrać kolor ścian do mebli i odwrotnie? Czy istnieją sprawdzone rozwiązania, które idealnie dopasują się do naszych salonów? Jakie trendy są na topie, które barwy wiodą prym w aranżacjach salonów? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Zacznij od ściany 

Kolory ścian naszych salonów odgrywają niebagatelną rolę w stworzeniu całej aranżacji wnętrz. Są bazą, na której można budować całe stylizacje. Dobrze dobrane kolory ścian w połączeniu z pięknymi odcieniami mebli salonowych, to podstawa unikatowego urządzenia salonu. Wymaga podkreślenia, że kolory w salonie, to nie jest tylko kwestia estetyki. Barwy, którymi otaczamy się każdego dnia, mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie i ogólny nastrój. Dlatego właśnie, należy poświęcić szczególną uwagę ich łączeniom i doborze. 

Pomieszajmy kolory 

Wybór odpowiednich odcieni do naszego salonu, to wbrew pozorom niełatwa sztuka. Profesjonalni projektanci i architekci wnętrz wiele lat zdobywają doświadczenie i praktykę w tworzeniu idealnych połączeń barw. Istnieje jednak kilka zasad, według których zgranie mebli i ścian w naszym salonie będzie prostsze. 

Jasne, pastelowe barwy 

Najkorzystniejsze rozwiązania bazują na kolorach ścian jasnych, pastelowych i stonowanych. Jeśli mamy chrapkę na ciemny, jaskrawy czy bardzo esencjonalny kolor ścian, pomalujmy nim tylko jedną ze ścian pomieszczenia. Decydując się na jasną ścianę, możemy do niej dopasować meble - narożnik, sofę do salonu, fotel w dowolnie wybranym, pięknym i wyrazistym kolorze. Kiedy nasze ściany będą na "pierwszym planie" w mocnych kolorach, wówczas meble muszą być stonowane. Połączenie dwóch mocnych akcentów, może zakończyć się fiaskiem.

Płynne połączenie kontrastów

Skoro ściany naszych salonów będą jasne i delikatnie, a wypoczynek wyrazisty, jak zatrzeć granice pomiędzy takim kontrastowym połączeniem? Odpowiedź jest bardzo prosta - należy dobrać odpowiednie dodatki, w których kolor odgrywa najważniejszą rolę. Poduszki dekoracyjne, obrazy, plakaty, świeczniki, rzeźby - to wszystko będzie prawdziwym dopełnieniem i postawieniem "kropki nad i". 

Ilość kolorów 

Generalnie panuje zasada mówiąca o tym, że warto wybrać jeden, podstawowy kolor bazowy, oraz dwa kolory dopełniające. Sprawdzonym sposobem będzie także łącznie odcieni jednego koloru, np. blady, pudrowy róż i mocna fuksja. 

Kolory mebli salonowych

Meble salonowe - narożnik, sofa, fotel, stanowią najważniejszy element wyposażenia salonu. Piękne kolory mebli, to najlepsze, co możesz podarować aranżacji swojego salonu. Wybór jest ogromny - począwszy od delikatnych, jasnych, uniwersalnych barw jak - beż, biel, ecru, aż po wyjątkowe, wyraziste kolory - indygo, krwista czerwień czy butelkowa zieleń. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i upodobań użytkownika. Jedno jest pewne - jeśli decydujemy się na meble do salonu w mocnych, charakterystycznych kolorach, barwy ścian muszą być wyciszone i stonowane.

Mieszaj, łącz i baw się barwami, tworząc unikatowe aranżacje salonu. Do dzieła!