Analiza specyfikacji technicznej laptopa to absolutna konieczność, jeżeli chcemy, aby odpowiadał on naszym oczekiwaniom. Bez niej możemy bowiem zakupić coś, czego tak naprawdę nie chcieliśmy. 

Wiele osób w pierwszej kolejności wymieni procesor oraz kartę graficzną. Są to bowiem najważniejsze podzespoły, które w ogromnej mierze odpowiadają za wydajność naszego sprzętu. Praktyka pokazuje jednak, że żaden laptop nie może obejść się bez odpowiedniej ilości pamięci RAM.

Przechowywane są bowiem w niej wszelkie dane obsługiwanych programów. W sposób bezpośredni przekłada się więc na sprawność i szybkość działania komputera. Podobnie jak każdy element budowy laptopa, także pamięć RAM charakteryzuje się konkretnymi parametrami, które decydują o jej możliwościach. Na co więc należy zwrócić uwagę?

DDR3 czy DDR4?

Na samym początku warto podkreślić, że w laptopach montowana jest pamięć różnego rodzaju (a raczej standardu). Najpopularniejszym z nich jest standard DDR3, który pojawia się w komputerach już od wielu lat. Sprawia to, że pamięć tego typu jest już nieco przestarzała, dlatego coraz więcej osób decyduje się na laptopy z pamięcią DDR4, takie jak chociażby HP EliteBook Folio 1040.

Czym jednak nowsza pamięć jest lepsza od starszej? Przede wszystkim częstotliwością taktowania, czyli prędkością działania. W przypadku DDR4 taktowanie wynieść może 2133 MHz, 2400 MHz i więcej, aż do 4166 MHz.

Jeżeli chodzi natomiast o pamięć typu DDR3, teoretycznie może ona obsłużyć taktowanie na poziomie 2400 MHz, jednak w rzeczywistości większość laptopów jest sprzedawana z kośćmi o częstotliwości 1600 MHz. Przykładem tego będą chociażby słabsze wersje laptopa HP ProBook 430, które pod tym względem okażą się słabsze od Folio 1040.

Na co przekłada się ta różnica? Na szybsze działanie. Dane uzyskiwane są w krótszym czasie, dzięki czemu wszelkie operacje realizowane są sprawniej i szybciej.

Kolejną różnicą dzielącą pamięć DDR3 od DDR4 jest maksymalna pojemności wyrażona w gigabajtach, która również ma przełożenie na sprawność jej działania. Starszy standard występuje w wersjach o maksymalnej pojemności 16 GB, natomiast w przypadku DDR4 może być to nawet 128 GB.

Pobór energii

Jak więc widać, HP EliteBook Folio 1040 pod względem szybkości działania przewyższa wczesne wersje modelu ProBook 430. Jak się jednak okazuje, będzie on charakteryzował się także mniejszym poborem energii.

Wynika to z tego, że pamięć DDR4 może zostać podpięta pod mniejsze napięcie 1,2 V, dzięki czemu będzie ona pobierała nawet o 40% mniej energii niż standardowe pamięci DDR3. Wszystko to przekłada się na to, że zyskujemy komputer nie tylko szybszy, ale również bardziej energooszczędny.

Oczywiście należy uczciwie przyznać, że zwiększone taktowanie i pojemność okażą się zauważalne dopiero w konkretnych sytuacjach. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o sporym obciążeniu komputera, na przykład podczas obsługi gier czy szczególnie wymagających programów. W takim przypadku każde dodatkowe moce obliczeniowe okażą się bardzo przydatne.

Pamiętać należy również o tym, że pamięć DDR4 nie jest kompatybilna wstecz, dlatego nie będzie ona mogła zostać podpięta pod każdą płytę główną. Budowa kości pamięci nieco różni się od starszego standardu, dlatego musimy mieć na uwadze to, że mogą być one wykorzystywane wyłącznie w wybranych urządzeniach.

Podsumowując - jeżeli zależy Wam na jak najszybszym działaniu, które pozwoli Wam cieszyć się płynnym działaniem wymagających gier i programów, warto zdecydować się na laptopy, które wyposażone są w pamięć typu DDR4. Dzięki niej szybciej działać będzie również sam system operacyjny.