Żyjemy w świecie, w którym wszyscy mamy do siebie bardzo ograniczone zaufanie. Szczególnie dotyczy to przestrzeni Internetu, która w mniemaniu wielu osób nadal zapewnia całkowitą anonimowość, co oczywiście nie jest do końca prawdą. Zasada ograniczonego zaufania powinna obowiązywać zwłaszcza w odniesieniu do wszelkich transakcji finansowych zawieranych online, a za taką może uchodzić obstawianie wyników u bukmachera. Jedynym sposobem na zminimalizowanie ryzyka utraty pieniędzy jest wybieranie oferty licencjonowanych w Polsce, czyli legalnych firm. Po nowelizacji ustawy hazardowej bukmacherów takich wciąż przybywa, a więc gracze zyskują coraz większy wybór.

Legalne zakłady oferują tylko duże przedsiębiorstwa

To bardzo istotna informacja dla wszystkich osób, które dbają o swoje pieniądze i nie chcą, aby te trafiały na konta nie do końca sprawdzonych usługodawców. Wprowadzone w kwietniu 2017 roku regulacje spowodowały, że na rynku bukmacherskim zostało zaledwie kilka podmiotów spełniających rygorystyczne warunki, a więc firm, które uzyskały licencję na prowadzenie tego typu działalności w naszym kraju.

Wciąż niewielka liczba legalnych bukmacherów (choć stopniowo się ona zwiększa) nie wynika z tego, że brakuje chętnych do świadczenia takich usług. Po prostu nie każdy przedsiębiorca jest w stanie spełnić warunki narzucone przez przepisy prawa. W praktyce jest to możliwe wyłącznie w przypadku spółek o bardzo dużym potencjalne finansowo-organizacyjnym.

Prowadzenie legalnej działalności bukmacherskiej jest możliwe dopiero po uzyskaniu licencji od Ministerstwa Finansów. Mogą się o nią ubiegać tylko spółki o określonym charakterze (a więc nie mogą to być np. jednoosobowe działalności gospodarcze), które legitymują się kapitałem zakładowym w wysokości minimum 2 milionów złotych. Dodatkowo spółka musi udowodnić legalność pochodzenia tych środków. Taki wymóg z góry wyklucza z postępowania licencyjnego firmy, które nie posiadają wystarczającej wiarygodności finansowej. Legalny bukmacher musi więc wypełniać wszystkie te wymagania, co w pewnym zakresie świadczy o jego wiarygodności.

Długa procedura weryfikacji zgłoszenia

Spółka (może to być spółka akcyjna lub z o.o.) chcąca rozpocząć działalność bukmacherską w Polsce, powinna złożyć stosowny wniosek na minimum 6 miesięcy przed planowaną datą ruszenia z biznesem. Jest to niezbędne, ponieważ procedura weryfikacji wniosku przez Ministerstwo Finansów jest żmudna i bardzo czasochłonna. Wynika to z konkretnych zadań, jakie muszą zostać wykonane przed przyznaniem bukmacherowi licencji.

Proces licencyjny polega nie tylko na ocenie poprawności złożonego wniosku, ale także na weryfikacji samej spółki pod kątem prawnym i finansowym. Wnioskodawca nie może zalegać z żadnymi płatnościami publicznymi (podatków, składek ZUS, itp.), a główni akcjonariusze, członkowie rady nadzorczej, zarządu i komisji rewizyjnej spółki nie mogą znajdować się w orbicie zainteresowań służb walczących z m.in. terroryzmem, praniem brudnych pieniędzy czy przestępstwami fiskalnymi. Każdy legalny bukmacher został więc dokładnie pod tym kątem sprawdzony.

Zakup licencji to ogromny koszt

W przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku licencyjnego, bukmacher będzie musiał ponieść bardzo wysoki koszt opłacenia zezwolenia. Ostateczna suma jest uzależniona od tego, czy spółka zamierza prowadzić działalność wyłącznie online, czy też chce uruchomić punkty stacjonarne. Tylko w tym pierwszym przypadku opłata licencyjna wyniesienie ponad 400 tysięcy złotych, co jest ceną zaporową dla każdej firmy niedysponującej odpowiednim zapleczem finansowym. Licencja wydawana jest na okres 6 lat.

Ochrona interesu graczy

Kolejnym bardzo ważnym kryterium przyznawania licencji na prowadzenie działalności bukmacherskiej w Polsce, jest złożenie przez spółkę starającą się o taką licencję zabezpieczenia finansowego w kwocie minimalnej 480 tysięcy złotych (w przypadku prowadzenia działalności wyłącznie przez Internet). Jeśli bukmacher chciałby przyjmować zakłady także w punktach stacjonarnych, to kwota tego zabezpieczenia oczywiście znacząco wzrośnie. Zabezpieczenie może mieć formę bezpośredniego przelewu bankowego na wskazany rachunek lub polisy ubezpieczeniowej z wymaganą sumą ubezpieczenia.

Czemu ma służyć złożenie takiego zabezpieczenia? Między innymi ochronie klientów bukmachera przed skutkami upadku firmy. Wyobraźmy sobie, że legalny bukmacher nagle znika z rynku, zostawiając bez żadnej pomocy graczy, którzy wcześniej zdeponowali u niego konkretne środki. Dzięki złożonemu wcześniej przez bukmachera zabezpieczeniu finansowemu ich strata może zostać pokryta w całości lub przynajmniej w części. Wysokie wymagania co do firm działających w tym biznesie dają gwarancję, że każdy legalny bukmacher prowadzi swój biznes w oparciu o solidne zaplecze finansowe, a złożone zabezpieczenia zwiększają szanse graczy na odzyskanie przynajmniej części pieniędzy w przypadku niewypłacalności spółki.

Wysokie wymagania stawiane bukmacherom zwiększają bezpieczeństwo graczy

Tak skomplikowany, czasochłonny i kosztowny proces przyznawania licencji na prowadzenie działalności bukmacherskiej w Polsce ma wiele celów, ale jednym z najważniejszych jest zagwarantowanie klientom, że korzystają z oferty wiarygodnych finansowo firm. Właśnie zaplecze ekonomiczne stanowi bowiem dziś kluczowy fundament stabilności biznesowej.

Gdyby te wymagania były mniej restrykcyjne, licencję mogłyby uzyskać dowolne przedsiębiorstwa, w tym bardzo niewielkie firmy, które zyskałyby dostęp do portfeli tysięcy graczy, nie gwarantując im właściwego poziomu bezpieczeństwa.

Wiarygodność finansowa jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby korzystać z oferty wyłącznie legalnych bukmacherów. Cena, jaką się za to płaci (w postaci podatku od gier i ewentualnie podatku od wygranej) nie wydaje się być przesadnie wygórowana. Tak naprawdę każdy, kto chciałby grać bez ryzyka utraty wszystkich zdobytych wygranych powinien wybierać tylko legalnych bukmacherów, którzy otrzymali od Ministerstwa Finansów licencję. Ryzyko gry w innych firmach jest bowiem ogromne – konsekwencją może być utrata wszystkich wygranych (i to bez pomniejszenia o kwotę wnoszonych stawek), a dodatkowo grzywna, która w skrajnych przypadkach może przekroczyć 3,2 mln zł! Dlatego chcąc „spać spokojnie” korzystaj wyłącznie z oferty legalnie działających w Polsce bukmacherów. Przy okazji przypominamy, że zakłady bukmacherskie potrafią bardzo „wciągać”, co często kończy się uzależnieniem, dlatego warto podchodzić do gry w sposób rozsądny. Hazard przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.