ad

Używany jest głównie przez specjalistów, jednak warto posiadać je również we własnym domu. Czym konkretnie jest manometr i jak działa? Jakie rozróżniamy rodzaje manometrów? Czym kierować się przy ich zakupie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można poniżej.

Czym jest manometr?

Manometr jest to urządzenie służące do mierzenia ciśnienia wody oraz gazów. Używany jest on głównie przez specjalistów w takich dziedzinach jak: ciepłownictwo, hydraulika, gazownictwo, czy wodociągi. Choć urządzenie to wykorzystywane jest głównie w przypadku prac specjalistycznych to warto posiadać je również we własnym domu.

W jaki sposób działa manometr? Urządzenie wyposażone jest w mały, metalowy bębenek. W momencie kiedy dokonywany jest pomiar gazu lub ciśnienia wody bębenek ten jest ściskany. Siła ściśnięcia przekształcana jest w konkretny wynik, który jest wskazany na urządzeniu. Pozwala to na odczytanie pomiaru i zapisanie parametrów.

Jakie rozróżniamy rodzaje manometrów?

Wymienić możemy trzy podstawowe typy manometrów. Pierwszym z nich jest manometr membranowy. Zbudowany jest on z okrągłych, zwiniętych membran, które zaciśnięte są pomiędzy dwoma kołnierzami. Poddawane są one wpływowi ciśnienia, a powstające odkształcenia wskazują na wynik pomiaru. Ten rodzaj manometrów przystosowany jest do pracy z dużymi przeciążeniami.

Innym rodzajem urządzenia jest manometr z rurką Bourdona. Ciśnienie napiera na owalną rurkę i zmienia jej kształt na okrągły. Ten typ manometru wykorzystywany jest w przypadku pomiarów wynoszących do 6 barów. Ostatni rodzaj to manometry puszkowe. Wykorzystywane są do mierzenia ciśnienia gazów o małej sile. Jest to rozwiązanie mało odporne na pomiary o większej mocy.

Inny podział manometrów

Istnieją również inne podziały tych urządzeń. Jednym z nich jest podział ze względu na ciśnienie wskazywane i ciśnienie odniesienia. Pierwszym rodzajem są manometry absolutne. Ten typ urządzenia pokazuje ciśnienie w odniesieniu do próżni. Manometr względny pokazuje wartość ciśnienia względem otoczenia, a manometr różnicowy określa różnicę ciśnień.

Czym kierować się podczas wyboru manometru? Przy zakupie uwzględnić należy zakres pomiaru. Mierzone ciśnienie nie może być wyższe niż 75% zakresu. Nie bez znaczenia są również warunki pracy. Jeżeli w miejscu stosowania manometru występują silne drgania, warto postawić na modele, które zalane są gliceryną. Po profesjonalne urządzenia firmy Wohler odwiedź Pascal Polska.