Dostępny w różnych grubościach, pozwala optymalnie dopasować grubość ocieplenia do strefy klimatycznej. Oferujący wiele zalet styropian, nie jest jednak pozbawiony wad. Najważniejsza z nich to dosyć problematyczne cięcie styropianu, jeśli nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami. Robiąc to nożem lub piłą, narażamy się na powstawanie dużej ilości granulatu zaśmiecającego plac budowy i nierówną linię cięcia. Żeby takich problemów uniknąć, powstały specjalne narzędzia do cięcia styropianu. Jednym z nich jest specjalna maszynka do styropianu, wyposażona w drut oporowy, który po rozgrzaniu działa niczym gilotyna, służąc do precyzyjnego cięcia styropianu.

Jak działa maszyna do cięcia styropianu?

Mając na co dzień do czynienia z cięciem styropianu, na pewno jesteś świadom, jak wymagająca jest to czynność. Aby zapewnić odpowiednio tempo prac, wart posługiwać się wysokiej jakości narzędziami. Jedno z takich to maszyna do cięcia styropianu i styroduru. Dzięki temu, że jej konstrukcja przypomina gilotynę, możliwa jest dowolna grubość cięcia oraz możliwość cięcia w różnych kierunkach. Przecinarka do styropianu wyposażona jest w cienki, ale bardzo wytrzymały drut. Kiedy przepływa przez niego prąd, powstaje opór i drut rozgrzewa się, topiąc i przecinając styropian, do którego zostanie przyłożony. Największą zaletą korzystania z takiej maszyny jest wysoka precyzja ciecia styropianu, a także szybkość. Idealnie proste krawędzie ułatwiają późniejsze układanie płyt na ścianie, zmniejszając ilość potrzebnej piany uszczelniającej.

Zapewnij sobie szybki i dokładne cięcie styropianu

Urządzenia takie jak gilotyna do styropianu powstały po to, aby czynić pracę łatwiejszą i lżejszą. Obsługa takich urządzeń nie jest skomplikowana i nie wymaga żadnego specjalistycznego przeszkolenia. To, o czym koniecznie należy pamiętać to ostrożność z obsługą drutu, który podczas pracy nagrzewa się do wysokich temperatur i mogłoby dojśc do oparzenia. Aby tego uniknąć, obsługa maszyn do cięcia styropianu powinna być wykonywana w specjalnych rękawicach odpornych na działanie wysokich temperatur. Sama przecinarka jest konstrukcją stalową i bardzo odporną na uszkodzenia. Urządzenie wymaga do prawidłowej pracy podłączenia zasilania, które może płynąć z sieci elektrycznej lub agregatu prądotwórczego.