Różnica jest nie tylko na poziomie ceny, gdy chodzi o taki zakup. Przemyśleć temat należy dogłębnie, ponieważ zakup pod wpływem chwili, impulsywnie – może się źle skończyć. A błędy w tym zakresie kosztują mnóstwo. Podpowiemy więc tym razem, co szczególnie liczy się, gdy chcemy wybrać maszyny CNC najlepsze dla siebie.

Z pewnością w kontekście zalet używanych sprzętów należy rozpatrzyć koszt. Używane obrabiarki będą o wiele tańsze od tych, które są nowe. Jednak musimy mieć na uwadze, że tutaj trochę ryzykujemy.

 
Nie mamy kompletnie wiedzy o tym, czy sprzęt używany jak maszyny do cięcia, woda czy giętarki do blach, był używany przez długi czas czy też nie. Nie wiemy też, jak intensywnie były maszyny wykorzystywane oraz czy na przykład nie są uszkodzone. Gdy kupujemy nowe maszyny, to co innego. Wieloletnia gwarancja udzielana przez producenta, a w używkach nie ma takiej opcji. To bardzo istotne, bo gdy mamy usterki – mniejsze czy większe, będziemy się musieli liczyć z kosztownymi naprawami. Oznaczenia na urządzeniach też są ważne – konkretniej, oznaczenie CE. Tak zwane Conformite Europenne. Ten znak określa, że każda maszyna będzie spełniała wymagania dyrektyw unijnych.
 

Kiedy więc taką maszynę kupimy, możemy mieć sto procent pewności, że jest ona całkowicie bezpieczna i będzie świetnie sprawdzała się pod kątem realizowanej pracy. Jeżeli jest tak, że maszyna nie spełnia wymagań, a będzie posiadać oznaczenie, wówczas wkroczą tu odpowiednie organy. Maszyny bez certyfikatu w ogóle nie powinny być sprzedawane i stosowane w zakładach przemysłowych. Przy nowych maszynach mamy gwarancję certyfikatu, stuprocentowo autentycznego. W nowych maszynach pewne jest to, że są zastosowane nowoczesne sterowniki PLC - https://www.ebmia.pl/automatyka-sterowniki-programowalne-c-197_35.html

Czym więc kierować się przy zakupie?

Na pewno nie można zwracać uwagi na wygląd, bo nie przekłada się na jakość pracy i produktów dostarczanych przez maszynę. W kategorii urządzeń CNC to jakość jest najważniejsza. Poza tym, gdy wybieramy używkę – faktycznie zaoszczędzamy sporo, chociaż to tylko początkowy etap. Jeżeli się coś zepsuje, koszta naprawy mogą nawet przewyższyć wartość maszyny. Na pewno takie części jak sterowniki silnika krokowego – dostępne na https://www.ebmia.pl/automatyka-silniki-krokowe-sterowniki-c-197_1214.html trzeba będzie dokupić.

Jeżeli zależy nam na gwarancji, najlepiej kupić coś znanej marki. Bezpieczne inwestowanie ma charakter perspektywiczny i możemy znacznie sprawniej czerpać z urządzeń, które kupujemy. To będzie nam gwarantować długi czas wykorzystywania maszyny, prawdopodobnie bez awarii i na długo.

Elementy do maszyn CNC znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl pod adresem - https://www.ebmia.pl/automatyka-c-197.html