Ich działanie odgrywa istotną rolę w utrzymaniu bezpiecznych warunków pracy osób na stanowiskach, gdzie dochodzi do wyładowań elektrostatycznych. Dziś opowiemy więcej o matach antystatycznych – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz.

Specyficzne warunki pracy w branży wymagają stosowania specjalnego sprzętu

Głównymi miejscami, w których wymagana jest szczególna ostrożność związana z zapobieganiem wyładowaniom elektrostatycznym, są zakłady produkcyjne. Wytwarzanie części elektronicznych wiąże się z ryzykiem niekontrolowanych wyładowań, przed którymi trzeba chronić zarówno pracowników, jak również sprzęt. Jedna iskra może zepsuć urządzenie lub wywołać pożar i tym samym spowodować nieodwracalne szkody dla firmy. 

Dlatego w miejscach, gdzie produkowane są komponenty elektroniczne oraz we wszystkich innych środowiskach sprzyjających kontaktom z elementami o wysokim potencjale elektrycznym, należy stosować maty antystatyczne ESD. To specjalnie skonstruowane maty, opracowane w celu ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Niektóre z modeli są przeznaczone na podłogę, inne na stoły. Wyróżniają się one doskonałymi właściwościami antystatycznymi i antypoślizgowymi, a także odpornością oraz trwałością. Można stosować je również wokół maszyn oraz w innych miejscach gromadzenia się ładunków elektrostatycznych. Wzmożona ochrona przed niekorzystnym wpływem wyładowań nie tylko chroni miejsce pracy, ale też podnosi efektywność pracowników.

Maty antystatyczne do stref EPA umożliwiają ochronę na wysokim poziomie

Obok odzieży antystatycznej oraz obuwia o specjalnych właściwościach, pracownika narażonego na ładunki elektrostatyczne należy chronić poprzez stosowanie mat i wykładzin ESD. Odprowadzają one ładunki od wrażliwych przedmiotów i co za tym idzie, chronią przewodzące elementy przed uszkodzeniami. Odprowadzenie ładunku elektrostatycznego odbywa się szybko i jest bezpiecznym rozwiązaniem. 


Wysokiej jakości maty antystatyczne z silikonu można zamówić w sklepie internetowym DIOLUT. Oferowane w nim maty to gotowe lub cięte na wymiar produkty o wszechstronnym zastosowaniu. Zamawiają je m.in. zakłady pracy przemysłu elektronicznego, zakłady spawalnicze, centra intensywnej opieki medycznej i nie tylko. Zobacz, jakie produkty przygotował sklep Diolut i zaopatrz się w matę antystatyczną, która rewelacyjnie spełni swoje zadanie. Asortyment obejmuje różne zestawy, w tym maty z przewodami uziemiającymi i przegródkami, ułatwiającymi zachowanie porządku w miejscu pracy.