Co wchodzi w skład takiego systemu CCTV?

- kamery typu przemysłowego i obiektywy,
- urządzenia rejestrujące,
- monitory oraz przewody wideo,
- przewody zasilające i zasilacze,
- przewody albo zestawy bezprzewodowo transmitujące sygnał audio/video,
- uchwyty, obudowy i wiele innych akcesoriów,
- routery do obsługi połączenia internetowego – opcjonalnie.

Szeroki wybór sprzętu do telewizji przemysłowej znajdą Państwo w sklepie internetowym Montersi.pl pod adresem - https://www.montersi.pl/telewizja-przemyslowa

 

Tutaj trzeba się zastanowić, na ile systemy monitoringu wykazują podobieństwa, a co je ewentualnie różni. Pierwsza rzecz to zróżnicowanie elementów elektronicznych oraz optycznych, które są wykorzystane do budowy kamer. Jednak dzielenie przez wzgląd na wykorzystane modele to zbyt duże uproszczenie. Bo tak naprawdę niczego konkretnego się na tej podstawie nie dowiemy.

Co więc jest najważniejsze w kontekście dzielenia systemów CCTV? Na pewno sposób transmisji danych na linii kamery - rejestrator. Kategorie telewizji dozorowej możemy oczywiście podzielić na dwa typy monitoringu. Pierwszy to analogowy – drugi z kolei – IP. Choć też nie można tu pominąć innych – HD-CVI oraz HD-SDI, mniej spopularyzowanej, ale jednak stosowanej. Są one prawie identyczne jak system analogowy, ale tylko na pierwszy rzut oka. Niżej krótka charakterystyka każdego z tych systemów, bez specjalistycznych szczegółów.

 

Monitoring typu analogowego 

Przodek wszystkich nowszych systemów CTTV, jak wskazuje tu nazwa, przesył odbywa się droga analogową. Systemy klasyczne typu analogowego są tanie i proponują obraz, którego jakość nie przekracza 1 Mpx. Dzisiaj CCTV w Polsce to w większości właśnie takie systemy, choć powoli zaczynają być zastępowane zarówno systemami IP, jak i HD-CVI, które oferują wyższe rozdzielczości obrazu.

Monitoring typu HD-CVI

Technologia, którą można określić jako przełomową, bo daje możliwość transmisji wysokiej jakości sygnału pod kątem rozdzielczości – megapikselowego, co odbywa się w analogowej domenie. Tutaj sukces warunkowany był między innymi medium transmisji danych – ona wykorzystuje dokładnie te same kable, które znajdują zastosowanie w klasycznej analogowej technologii. W związku z tym podmiana starszego systemu na taki z wyższą obsługiwaną rozdzielczością nie wymaga wymiany kabli, która może być uciążliwa. Te systemy odznacza też bardzo dobry stosunek jakości do ceny zakupu. Przez to zyskują one coraz bardziej powszechny wymiar.

 

Monitoring typu HD-SDI 

W tej technologii najważniejsze cechy to transmisja danych cyfrowych, przebiegająca po koncentryku oraz wysoka rozdzielczość. Kabel niestety musi tu przedstawiać naprawdę wysoką jakość, bo bez tego nie ma mowy o skutecznej pracy systemu. Oznacza to, ze nie możemy tak sobie zamienić analoga na HD-SDI. Zawsze będzie trzeba się tu borykać z różnymi pracami remontowymi. A dla wielu osób jest to po dziś dzień ograniczenie nie do dźwignięcia, więc system nie należy do zbytnio popularnych.
 

Monitoring typu IP - https://www.montersi.pl/monitoring-ip 

W sumie jedyny system CCTV, oparty o obecność protokołu internetowego. Każdy z elementów w tym systemie to coś na kształt miniaturowego komputera wyposażonego w kartę sieciową. Monitoring IP przeważnie odznacza się najlepszą jakością obrazu oraz najwyższym poziomem funkcjonalności. Ale nie jest taki całkowicie doskonały. Mamy tu do czynienia z dużym ryzykiem latencji – opóźnienia w przesyle, no i niestety – bardzo dużym uzależnieniem płynności od kondycji i przepustowości dostępnego łącza internetowego.

 

 

Na pewno te krótkie charakterystyki pozwolą przybliżyć nieco zróżnicowany świat systemów telewizji przemysłowej. Widać tu podstawowe różnice, z którymi będzie na pewno stosunkowo łatwo dobrać dla siebie idealne rozwiązanie. Warto też zagłębić się w bardziej szczegółowe aspekty, które dotyczą wyżej wspomnianych zagadnień.

W doborze odpowiedniego systemy telewizji przemysłowej i nie tylko pomogą Państwu fachowcy ze sklepu Montersi.pl oferujący profesjonalne switche PoE - https://www.montersi.pl/switche-poe-do-monitoringu