Niestety często szeroko reklamowane kilka procent w skali roku, okazuje się ostatecznie groszami, od których dodatkowo musimy odprowadzić jeszcze podatek. Jak więc wybrać najlepsze konto oszczędnościowe i nie dać się oszukać hasłem o promocji?

Zakresy kwot i przypisane im oprocentowanie

Banki reklamują swoje usługi, jak wszystkie inne firmy, czyli w najlepszym możliwym świetle. Oferowana na plakacie wysokość oprocentowania oscylująca na przykład w granicach 4% może w rzeczywistości dotyczyć jedynie bardzo małych albo bardzo dużych kwot depozytu. Warto więc decydować się na konta oszczędnościowe, które zapewniają takie samo oprocentowanie dla dowolnej wielkości środków.

Kapitalizacja odsetek

Chociaż większość banków prowadzi już kapitalizację miesięczną, warto upewnić się o tym przed otwarciem swojego rachunku oszczędnościowego. Comiesięczne dopisywanie nawet niewielkiej kwoty sukcesywnie powiększa kapitał, od którego wyliczane są kolejne zyski, zatem tego typu kapitalizacja jest najkorzystniejsza z punktu widzenia użytkownika i pozwala bez strat zamknąć rachunek w każdej wybranej chwili.

Oprocentowanie bez promocji

Często poszukując najlepszej oferty wybieramy aktualne promocje, podczas których banki oferują nam bardzo korzystne oprocentowanie przez pewien okres czasu. Przed podjęciem pochopnej decyzji dobrze jest jednak dokładnie wczytać się w warunki umowy i odnaleźć pozycję określaną zazwyczaj, jako "oprocentowanie standardowe". Dopiero ta liczba pokaże nam, ile tak naprawdę wynosić będzie nasz zysk, kiedy promocja dobiegnie końca. 

Warto zwrócić uwagę, że jeśli szukasz sposobów na zainwestowanie środków na dłuższy termin, przeskakiwanie pomiędzy promocjami może być uciążliwe. Sprawdź inne sposoby na bezpieczne inwestycje: http://inwestowanieodpodstaw.pl/bezpieczne-inwestycje/.

Warunki otwarcia konta oszczędnościowego

Przed otwarciem konta w wybranym banku należy dowiedzieć się, czy nie obowiązują nas szczególne warunki związane z jego zainicjowaniem. Do najczęstszych należy obowiązek założenia również rachunku osobistego w tejże instytucji. Środki zgromadzone na tego typu koncie nie mogą być bowiem bezpośrednio wypłacone i muszą przejść najpierw przez indywidualny rachunek, co mocno ogranicza swobodę płatności i przelewów, ale wpływa korzystnie na samo oszczędzanie.

Warunki korzystania z promocji

Promocje na szczególnie korzystne oprocentowania często dotyczą jedynie nowych lub stałych klientów, którzy spełnią ściśle określone warunki. Warto zatem przed otwarciem konta dowiedzieć się, czy promocja nie działa jedynie dla "nowych środków", wpłaconych dopiero po jej rozpoczęciu i do jakiej wysokości kwot jest naliczana. 

Wybór najlepszego konta oszczędnościowego nie jest tak łatwy, jak mogłoby się to wydawać. Pod uwagę powinniśmy brać szereg czynników, takich jak koszty przelewów zewnętrznych, sposób kapitalizacji odsetek, zakresy kwot i ich oprocentowanie, a także wszystkie dodatkowe warunki podane "małym druczkiem", które mają wielki wpływ na realnie osiągnięte w ten sposób zyski.