Ozon to pierwiastek, który występuje naturalnie w naszym środowisku, a znajduje się w stratosferze, nad powierzchnią Ziemi. Mówimy o nim w pozytywnym i negatywnym aspekcie. Odmiana alotropowa tlenu jest składnikiem powietrza. Jednak, gdy jego stężenie jest za wysokie, jest on po prostu niebezpieczny i szkodliwy dla człowieka. Zlokalizowany jest w górnej części atmosfery, tj. powyżej 10 km nad ziemią i chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dzięki niezwykłym odkryciom naukowców gaz ten zaczął być wykorzystywany w różnych branżach światowego przemysłu. Ozonowanie pomieszczeń z owocami w branży  spożywczej to tylko jeden z przykładów, dalej wymienić można zastosowanie w branży medycznej, kosmetyczne oraz  do szeroko rozumianej dezynfekcji.

Na czym polega fenomen dezynfekcji ozonem?

Dogłębna dezynfekcja jest wyzwaniem dla podmiotów specjalizujących się w odkażaniu skażonych powierzchni i powietrza. Wybierając odpowiednią  metodę odkażania, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak np.: brak toksyczności dla środowiska i szybkość działania. Dezynfekcja ozonem wykonywana jest w obiektach użyteczności publicznej, placówkach gastronomicznych, urzędach oraz halach przemysłowych. Warto podkreślić, iż miejscami, które wymagają szczególnej uwagi, są wszystkie budynki, w których na co dzień przebywa dużo osób. Należą również do nich placówki oświatowe takie jak szkoły i przedszkola. Od ponad roku stosowana jest tam regularna dezynfekcja, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia wirusów. W tych lokalizacjach dużą uwagę zwraca się na dokładne odkażenie klamek, biurek, czy też innych powierzchni płaskich.

Czy ozonowanie po chorym kocie pomaga?

Zdecydowanie tak, ozonowanie jest także często stosowane podczas odkażania mieszkania po chorobach zwierząt. Niestety, ale istnieją choroby, którymi mogą również zarazić się ludzie. Warto tutaj wspomnieć o psim tyfusie, czyli parwowirozie, która występuje również u kotów. Po odkryciu takiego przypadku wiele osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej usługi dezynfekcji ozonem. Zapewnia to wyeliminowanie wszystkich chorobotwórczych drobnoustrojów i wirusów. Jest to nadrzędna kwestia dla osób mających różnego rodzaju alergie i schorzenia dotyczące układu oddechowego. Pamiętać należy, iż patogeny to mikroorganizmy wywołujące choroby zakaźne. Mogą one być przenoszone przez kontakt z płynami ustrojowymi, skażonymi przedmiotami lub w inny sposób.

 

Patogeny można usunąć, myjąc ręce wodą z mydłem lub używając środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, aby zabić bakterie na skórze. Jednak skażone powietrze w domu najlepiej dezynfekować ozonem. W takich przypadkach rozpoczęcie odkażenia pomieszczeń powinno być jak najszybsze. Dezynfekcja po chorym człowieku na chorobę zakaźną jest bardzo ważna. Dzięki zastosowaniu sprawdzonych metod na sterylizację powietrza możemy cieszyć się czystą i bezpieczną przestrzenią użytkową. Jeśli sami nie mamy wiedzy na temat dezynfekcji, najlepiej zatrudnić do tego profesjonalną ekipę. Kastelnik to firma od ozonowania pomieszczeń, która posiada oddziały na terenie całego kraju i obsługuje klientów przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Jak wygląda urządzenie do ozonowania i na co zwrócić uwagę?

Generatory ozonu to przenośne urządzenia o mocy np. 32 g/h w kształcie prostokątnej bryły o wymiarach np. 20 cm x 20 cm x 35 cm. Specjalistyczna dezynfekcja wymaga od wykonujących go techników nie tylko doboru odpowiedniego sprzętu, ale i umiejętnego go wykorzystania. Profesjonalne ozonatory mają moc od 32 do 240 g/h. Profesjonaliści odkażają ozonem nawet 9000 metrów sześciennych na godzinę. Niezwykle ważne podczas zabiegu ozonowanie pomieszczeń jest przestrzeganie zasad własnego bezpieczeństwa, jak również osób postronnych. Niezmiernie ważne jest uszczelnienie kanałów wentylacyjnych. Urządzenia oraz system do ozonowania powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów i koniecznie posiadać certyfikaty zgodności CE. By być pewnym ich funkcjonalności, ozonator najlepiej nabyć bezpośrednio u producenta. Szczególną uwagę należy zwracać na chińskie podróbki, które w ostatnim czasie zalały rynek.

Jak działa ozonator powietrza?

Urządzenie do ozonowania o mocy 20 g/h składa się z czterech płytek ceramicznych o mocy 5000 mg/h każda — to serce każdego ozonatora. Ich struktura w kształcie plastra miodu zapewnia wysoka trwałość i dużą wydajność. Podczas wyładowań elektrostatycznych na płytkach ceramicznych następuje produkcja ozonu, który następnie wydmuchiwany jest z urządzenia do ozonowanego pomieszczenia. Oczywiście typowy ozonator, do pracy potrzebuje napięcia 230 V, a jako alternatywę można zastosować urządzenie z przetwornicą napięcia 12 V / 230 V o mocy 1000 W. Urządzenie takie znajdzie zastosowanie, kiedy nie będziemy mieli dostępu do prądu.

Gdzie ozon znajduje zastosowanie?

Oczywiście warto wspomnieć o tym, po co w ogóle stosuje się ozonatory powietrza. Urządzenia te zaspakajają wiele potrzeb, mogą pełnić funkcję związaną z poprawą jakości powietrza, która polega na usunięciu wirusów i zlikwidowaniu przykrych zapachów. Utrzymujące się nad wszystkimi powierzchniami szkodliwe patogeny są odpowiedzialne za wzmożenie objawów alergii czy też są niebezpieczne dla posiadaczy astmy. Oczyszczanie powietrza za pomocą ozonu jest bardzo dobrą metodą na usuwanie nieprzyjemnych zapachów z mieszkania czy samochodu. Tylko osoby, które miały z bezpośredni kontakt ze smrodem spalonego plastiku wiedzą, jak bardzo potrafi być on uciążliwy. Dezodoryzacja pomieszczeń po pożarze, a także usuwanie zapachu nikotyny po palaczu, to zabiegi konieczne, jeśli chcemy pozbyć się smrodu raz na zawsze. Inne formy likwidowania nieprzyjemnego zapachu, jakie proponują producenci dezodorantów, tylko maskują je powierzchownie, a nie niwelują ich całkowicie.

Jakie są zalety ozonowania pomieszczeń biurowych?

Pomieszczenia biurowe to zdecydowanie miejsca, w których mamy do czynienia z dużą ilością ludzi i licznymi bakteriami. Dotykanie tych samych przedmiotów przez różne osoby nie pomaga w chronieniu się przed nimi. W dobie wzmożonej dezynfekcji, w celu ochrony przed chorobami zakaźnymi coraz więcej osób zwraca uwagę na przestrzeganie restrykcyjnych zasad higieny. Płyny odkażające do rąk są stosowane na co dzień, a zamontowane są w wielu różnych miejscach każdego niemal budynku. Część osób decyduje się jednak na bardziej intensywną formę odkażania, która wyeliminuje wszystkie chorobotwórcze drobnoustroje. Ozonowanie pomieszczeń biurowych to nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, ale również naszym klientom. Dezynfekcja ozonem to jakość i bezpieczeństwo. Co to oznacza? W szybkim czasie pozwala wrócić do biura i kontynuować codzienne obowiązki. Przykładowo, jeśli ozonowanie powierzchni biurowych trwa 59 minut, to po upływie kolejnych 59 minut można wrócić bezpiecznie do pracy. 

 

Ozon jest integralną częścią naszego środowiska i dobrze, że znamy jego podstawowe zastosowanie i wiemy, jak działa. W obecnych czasach stosuje się go do dezynfekcji skażonych powierzchni i odkażania powietrza. Niezależnie od lokalizacji, zawsze znajdzie on swoje zastosowanie. Regularna dezynfekcja potrzebna jest we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, gdzie na co dzień jest duże natężenie ruchu. Należą do nich placówki oświatowe i medyczne, czy też kilkunastopiętrowe biurowce. Ozonowanie coraz częściej przeprowadza się także w prywatnych domach i mieszkaniach, gdy ktoś z domowników przeszedł chorobę zakaźną lub zmarł w samotności. Warto zaufać w tej kwestii specjalistom.