1. Talerze i kubki papierowe

  2. Talerze jednorazowe z otrąb

  3. Jednorazowe sztućce drewniane

O wykonanych z plastiku sztućcach, słomkach, talerzach i kubkach jest głośno już od dłuższego czasu. Powodem, dla którego zagościły w mediach i rozmowach ludzi na całym świecie, jest ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. Oliwy do ognia dolała Komisja Europejska i jej dyrektywa, zgodnie z którą na terenie całej Unii już niedługo sprzedaż jednorazówek zostanie zakazana. Jakie mamy dla nich alternatywy? Czym zastąpić plastik w barach szybkiej obsługi, na masowych imprezach lub w szkolnych stołówkach? Oto trzy technologie, dzięki którym można wyprodukować przyjazne środowisku naczynia jednorazowe.

Talerze i kubki papierowe

To jeden z najstarszych rodzajów naczyń. Wykonane z tektury talerze oraz kubki papierowe były wykorzystywane w gastronomii na długo przed upowszechnieniem się plastikowych jednorazówek. Choć wraz z ich pojawieniem spadła liczba tekturowych naczyń, te drugie nigdy nie zostały przez nie wyparte. Wszystko wskazuje na to, że w związku z wprowadzeniem nowych przepisów te drugie wrócą do łask. Tekturowe naczynia są proste i tanie w produkcji, a przy tym szybko się rozkładają – proces trwa zaledwie pół roku.

Talerze jednorazowe z otrąb

To jeden z najgłośniejszych polskich wynalazków ostatnich lat. Do ich produkcji potrzebne są tylko otręby zbożowe i odrobina wody. Po połączeniu tworzą plastyczną masę, której można nadać dowolny kształt przez prasowanie i obróbkę termiczną. Cała technologia jest prosta, ekologiczna i tania. Co więcej, talarze jednorazowe wykonane z otrąb szybko się rozkładają – ich biodegradacja zajmuje tylko trzy tygodnie. Kompostowanie nie zawsze jednak okazuje się potrzebne, bo miski i talerze z otrąb po skończonym posiłku można bez obaw zjeść.

Jednorazowe sztućce drewniane

Kolejny materiał na liście ekologicznych alternatyw dla plastikowy w jednorazowych sztućców to drewno. Wykonane z niego łyżki, widelce, mieszadełka i słomki nie tylko ulegają biodegradacji, ale też bez przeszkód mogą być przetworzone lub wykorzystane ponownie. Producenci jednorazowych sztućców najczęściej wykorzystują takie gatunki jak brzoza, sosna czy olcha – a więc te zaliczane do najczęściej występujących w naszym kraju.