Nie martw się. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać najczęściej zadawane przez pracodawców pytania i dobrze przygotuj się na rozmowę.

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i jak na nie odpowiedzieć:

Co wie Pan/Pani o naszej firmie?

To pytanie pozwala rekruterom zweryfikować, czy rzeczywiście jesteś zainteresowany pracą w ich firmie. Jeżeli rekruter przyłapie cię na tym, że nie wiesz, czym w ogóle zajmuje się dany biznes, możesz liczyć się z tym, że raczej zostaniesz skreślony z listy kandydatów.

Pamiętaj jednak, że przygotowanie się na takie pytanie jest bardzo proste. Po prostu zapoznaj się ze stroną internetową firmy, przejrzyj ich social media, wpisz nazwę firmy w wyszukiwarkę.

Odpowiedź: Pomyśl o tym, czym zajmuje się firma, a następnie odpowiedz na to pytanie, uwzględniając swoje umiejętności, aby pokazać, że jesteś idealnym kandydatem. 

Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować?

To dla pracodawcy bardzo ważna informacja. Ważne jest, aby nie skupiać się tu na potencjalnych zarobkach, czy też kłótni z przełożonym. Pracodawca musi wiedzieć, że chcesz się rozwijać w pracy i że będziesz zaangażowany. Przemyśl więc dobrze swoje motywacje związane ze zmianą pracy.

Odpowiedź: Możesz odpowiedzieć, że szukasz rozwoju, a w twojej poprzedniej firmie nie masz możliwości awansu, czy np. pracy nad nowymi projektami. Dobra odpowiedź to taka, w której pokazujesz, że jesteś ambitny i zainteresowany stanowiskiem, o które się ubiegasz.

Porada eksperta: Nigdy nie narzekaj na dawnych pracodawców na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jaka jest Pana/Pani wymarzona praca?

Zadając to pytanie, pracodawca otrzymuje pośrednio odpowiedź na temat tego, czy będziesz zadowolonym pracownikiem. Osoba, która ubiega się na stanowisko np. nauczyciela, nie może przecież powiedzieć, że jej wymarzona praca to taka, w której nie musi pracować z ludźmi!

Odpowiedź: Przygotuj sobie listę firm i stanowisk, na których chciałbyś pracować w przyszłości. Być może stanowisko, o które się teraz ubiegasz, jest dalekie od ideału. Pomyśl jednak, jak pomoże ci w osiągnięciu zawodowego celu. Powiedzmy, że zaczynasz jako asystentka młodszej księgowej, ale twoim celem jest zostanie główną księgową. Powiedz o tym pracodawcy, podkreślając, że stanowisko, o które aplikujesz, może poprowadzić cię do wymarzonej kariery.

Proszę, aby Pan/Pan opowiedział/a coś o sobie.

Zadając to pytanie, pracodawca sprawdza, czy jesteś pewnym siebie kandydatem. W ten sposób weryfikują oni, czy znasz swoją wartość i jesteś gotowy opisać siebie w zwięzły, lecz przekonujący sposób.

Odpowiedź: Potraktuj to jak podsumowanie życiorysu. W krótkich słowach opisz swoje najważniejsze osiągnięcia. Przedstaw swoje najlepsze cechy charakteru i powiedz, jak pomogły ci w poprzedniej pracy. Na końcu możesz też krótko wspomnieć o swoich pasjach.

Jak współpracowało się Panu/Pani z poprzednim przełożonym?

Pracodawca musi wiedzieć, czy umiesz współpracować nawet w trudnych sytuacjach, podczas konfliktu, czy też różnicy zdań. Rekruterzy sprawdzą tym pytaniem, jak ustosunkowujesz się wobec autorytetów i czy potrafisz skupić się na osiąganiu celów firmy.

Odpowiedź: Nigdy nie wspomniał, że twój szef był niekompetentny, nawet jeżeli faktycznie tak było. Lepiej odpowiedzieć, że czasami mieliście różne opinie, ale mimo różnic zawsze pracowaliście razem, aby osiągnąć zamierzony cel! Zamiast skupiać się na problemach i trudnościach z poprzedniej pracy, wykorzystaj ten moment, aby pokazać, jak z nimi walczyłeś.

Co motywuje Pana/Panią do pracy?

Rekrutowanie osób do firmy to trudne i czasochłonne zadanie. Pracodawcy chcą mieć pewność, że wybierają osobę wartą inwestycji.

Odpowiedź: Podkreślaj, jak ważny jest dla ciebie rozwój zawodowy. Możesz powiedzieć, że w pracy motywują cię wyzwania oraz ambitne zadania. Twoją motywacją może być też sukces, za którym idzie uznanie. 

Choć nie powinieneś podawać dobrej pensji, jako swojej głównej motywacji, możesz wspomnieć, że właściwe zarobki są dla ciebie ważne. Dzięki nim możesz czuć się bezpiecznie, rozwijać siebie zawodowo i prywatnie. W ten sposób łatwiej będzie ci negocjować stawkę, jeżeli rekruter zdecyduje się zatrudnić ciebie.

Podsumowanie

Wiesz już, jakich pytań, między innymi, możesz spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej. Aby mieć pewność, że zdasz zadanie na piątkę, pamiętaj o następujących radach:

  • Przygotuj się

Nie daj się zaskoczyć rekruterom. Przeczytaj dostępne informacje o firmie. Zastanów się nad swoimi umiejętnościami, dobrymi i nieco gorszymi cechami charakteru. Przećwicz potencjalne pytania ze znajomymi. Pamiętaj też, aby przynieść na rozmowę swoje wydrukowane podanie z CV, ponieważ pracodawcy nie zawsze mają je na biurku. Niech będzie estetyczne: użyj dobrej jakości tuszu i zapakuj je w teczkę, aby się nie pogniotło.

  • Nie kłam 

Pracodawca szybko wyłapie, czy podajesz nieprawdziwe informacje. Bądź szczery z rekruterem, ale także samym sobą. Nawet jeżeli nie spełniasz wszystkich wymogów, możliwe, że potencjalny szef doceni twoją szczerość.

  • Bądź adekwatny

Pamiętaj, że pracodawca będzie rozmawiał z wieloma innymi kandydatami. Nie trać czasu na mówienie o rzeczach, które nie są istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz. Staraj się,  by wszystkie informacje były adekwatne.