Ważne jest również, aby pochodziły od sprawdzonych producentów i nie zawierały żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Na jakie zabawki obecnie warto postawić? Podpowiadamy.

Zabawki edukacyjne dla dzieci

Szukając np. prezentu dla swojego dziecka, warto wziąć pod uwagę ten, który pomoże mu poznać świat i zdecydować się na zabawki edukacyjne. Należy je dopasować do wieku malucha, aby z jednej strony zabawa nimi sprawiała mu radość, a z drugiej pozwalała uczyć się rządzących naturą praw. Dobrze jest na nie postawić, ponieważ rozwijają wyobraźnię i kreatywność malucha, zapewniając mu wielogodzinną zabawę, a jednocześnie uczą rozwiązywać problemy, ćwiczą pamięć i koncentrację, a także kształtują małą motorykę. Zachęcają też do eksperymentowania i przeprowadzania doświadczeń i mogą rozwijać jego zdolności analityczne i logiczne myślenie. Angażują kilka zmysłów jednocześnie, uczą cierpliwości i precyzji, a niektóre z nich zapewniają rozrywkę całej rodzinie i rosną wraz z dzieckiem.

Drewniane zabawki dla dzieci

Kolejną grupą zabawek, które warto kupić swojemu dziecku, są te wykonane z drewna. Jak wiadomo jest to naturalny surowiec, dlatego wywołuje u niego przyjemne odczucia. Zabawa takimi produktami jest bezpieczna, jeżeli są odpowiednio wykończone i dopasowane do wieku i etapu rozwoju malucha. Do ich zabezpieczenia wykorzystuje się nietoksyczne oleje i farby spożywcze przyjazne dla skóry najmłodszych. Nie zawierają też niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych takich jak PVC czy BPA. Dodatkowo w odróżnieniu od grających, świecących i ruszających się zabawek nie przebodźcowują dziecka. Są trwałe, nie kruszą się i nie pękają, a także łatwo można utrzymać je w czystości.

Zabawki do kąpieli dla dzieci

Niektóre dzieci nie lubią kontaktu z wodą i uciekają przed codzienny myciem. Mogą bać się głębokości, gorącej wody czy piany w oczach. W takim przypadku warto kupić im zabawki do kąpieli. Dzięki nim ten nieprzyjemny dla wielu maluchów zabieg zacznie być elementem udanej zabawy. Należy postawić przede wszystkim na te wykonane z gumy, które unoszą się w wodzie i nie niszczą się wilgotnym środowisku. Dużą popularnością cieszą się specjalne książeczki do kąpieli. Pełnią one funkcję edukacyjną, są w pełni wodoodporne i zawierają wiele ciekawych informacji i obrazków.