Wystarczy jednak spojrzeć na półki sklepów z akcesoriami wędkarskimi, aby przekonać się, że jest inaczej - dostępna jest szeroka gama żyłek, które przeznaczone są niemal do każdego rodzaju połowów. W tym artykule wskazujemy trzy najlepsze rodzaje żyłki oraz wskazujemy możliwości ich wykorzystania.

Żyłki uniwersalne

Uniwersalne żyłki wędkarskie są wykonane z mieszanki włókien syntetycznych, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe niż tradycyjne żyłki nylonowe. Posiadają specjalne powłoki, które sprawiają, że żyłka jest śliska, dzięki czemu ryby nie mogą się jej tak łatwo zaplątać w nie. Niektóre uniwersalne żyłki wędkarskie są przeznaczone do stosowania z konkretnymi rodzajami przynęt, ale większość wędkarzy używa ich zarówno z klasycznymi, jak i żywymi przynętami.

Dodatkowo niektóre odmiany posiadają właściwości rozciągliwe, które pomagają żyłce lepiej funkcjonować w różnych warunkach. Jest to szczególnie ważne dla zaawansowanych wędkarzy, którzy szukają każdej możliwej przewagi

Żyłki karpiowe

Żyłka karpiowa jak sama nazwa wskazuje są zwykle używane do połowu karpi. Mają one bardzo małą rozciągliwość i są prawie niewidoczne pod wodą. Dlatego doskonale sprawdzają się podczas łowienia w wolno płynących rzekach lub stawach. Ich główną wadą jest to, że są grube, więc trudno zawiązać na nich węzeł. Są również zazwyczaj wykonane z plecionego nylonu (Dacronu).

Wysokiej jakości żyłki karpiowe w ogóle się nie rozciągają, a ich wytrzymałość na zerwanie może dochodzić nawet do 130 kg. Warto jednak pamiętać, że zaleca się, aby żyłki karpiowe powinny być stosowane z plecionymi wędziskami dakronowymi, ponieważ są one bardzo czułe i można na nich wyczuć nawet najmniejsze szarpnięcie linki.

Żyłki feederowe

Żyłki feederowe to rodzaj żyłki wędkarskiej używanej specjalnie do podawania rybom żywej lub martwej przynęty. Zazwyczaj nie są one przeznaczone do stosowania jako właściwa linka wędkarska, ale raczej jako środek do dostarczania przynęty w pożądane miejsce. Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że żyłki feederowe są używane tylko do łowienia w głębokiej wodzie, ale nie jest to do końca prawda. Wielu wędkarzy używa kombinacji żyłki feederowej i głównej, aby obejść różnice w głębokości wody podczas łowienia różnych gatunków ryb, zwłaszcza gdy gatunki te gromadzą się na nieco innych głębokościach w różnych porach roku lub o różnych porach dnia.