Może być to kilkudniowy trekking w górach, wycieczka rowerowa w lesie lub po prostu kemping nad jeziorem. Zamiast kulić się pod kocem w domu, można wybrać dość ciekawą formę spędzania zimowego czasu – biwak pod chmurką. Należy tylko odpowiednio się do tego przygotować. Nie obędzie się bez odpowiedniego sprzętu, który zapewni nam właściwy komfort cieplny, ochroni od wiatru i śniegu oraz pomoże przetrwać niskie temperatury w dzień i w nocy. Namiot i śpiwór to tylko niektóre punkty listy…

Maty samopompujące

Dobra izolacja od zimnego podłoża to podstawa. Cienka karimata, często zabierana na letnie biwaki nad jeziorem czy festiwale muzyczne, z pewnością nie będzie wystarczająca. Może jedynie stanowić dodatkową warstwę, ale nie tą podstawową. Z kolei grube materace nadmuchiwane pompką są dość ciężkie i niewygodne w transportowaniu, co ma szczególne znaczenie, jeśli cały ekwipunek nosimy na plecach lub przewozimy w sakwie na rowerze. Dobra mata na zimowy biwak to taka mająca minimum 5 cm grubości oraz wysoki wskaźnik izolacyjności (r-value). Im wyższy parametr r-value, tym oczywiście mata lepiej izoluje od podłoża i zapewnia więcej ciepła. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem mata samopompująca – tak samo lekka i mała jak klasyczna karimata, ale dobrze izolująca jak gruby materac. Jak sama nazwa wskazuje, wystarczy ją rozłożyć, by sama napełniła się powietrzem – zasysa powietrze z zewnątrz, przez wentyl. Po zwinięciu mata jest mała, lekka i poręczna.

Śpiwór puchowy

Jak wybierać śpiwór zimowy, to tylko puchowy. Syntetyczne materiały zostawmy na letnie kempingi, a zimą zdecydujmy się na naturalną ocieplinę, jaką jest puch – kaczy lub gęsi. Śpiwory puchowe mają świetne właściwości termiczne, a przy tym są stosunkowo lekkie. Najlepiej sprawdzą się te typu mumia, zwężające się ku dołowi i dobrze otulające ciało. Co prawda nie zapewniają takiej swobody ruchów jak letnie śpiwory typu koperta, ale dzięki temu ograniczają straty ciepła. Powinny być wyposażone w kołnierz i kaptur termiczny, którym podczas noclegu okryjemy także głowę. W dobrej jakości śpiworach puchowa ocieplina jest antyalergiczna i wodoodporna. Warto zaopatrzyć się również w worek kompresyjny ułatwiający przechowywanie śpiwora, który niekiedy obecny jest w zestawie.

Termos lub kubek termiczny

Dobry termos lub kubek termiczny to taki, który jest szczelny i na długo utrzymuje temperaturę kawy czy herbaty. Termosy mogą utrzymywać zarówno ciepło, jak i zimno napoju, ale podczas zimowego biwaku ważna będzie przede wszystkim ta pierwsza właściwość. Ciepłe posiłki i gorące napoje mają bowiem niemałe znaczenie w takich warunkach. Gorąca herbata może przydać się w każdej chwili. Warto wybrać model ze stali nierdzewnej, odporny na uszkodzenia i korozję, pokryty z zewnątrz warstwą antypoślizgową. Niektóre wyposażone są dodatkowo w karabińczyk, umożliwiający przymocowanie do plecaka.

Maszynka do szybkiego gotowania

Zestaw do szybkiego gotowania wody o kompaktowych wymiarach to bardzo ciekawy i praktyczny gadżet turystyczny. Składa się z menażki i palnika połączonych ze sobą. Sprawdzi się przede wszystkim na takich zimowych biwakach, gdy z powodu wiatru, zmoczenia zapałek lub zmrożenia butli gazowej uruchomienie kuchenki turystycznej stanowi nie lada wyzwanie. Wszystko opiera się na specjalnym napromienniku, który zamiast tradycyjnego ognia wykorzystuje promieniowanie cieplne do grzania. Czemu taki zestaw jest lepszy niż tradycyjny palnik i osobna menażka? Podczas gotowania na klasycznym palniku jedynie ok. 20-30% energii cieplnej kumuluje się w garnku, reszta niestety ucieka. Z kolei w specjalnej maszynce do szybkiego gotowania, wykorzystywane jest aż 70-80% ciepła! A to znacząca różnica. Cały proces gotowania jest znacznie szybszy, a straty energii mniejsze (zużywana jest mniejsza ilość gazu).

Latarka czołowa i lampa turystyczna

Zimą noc zapada znacznie szybciej, dlatego nie zapomnij o zabraniu odpowiedniego oświetlenia. Przydatnym akcesorium turystycznym jest latarka czołowa, tak zwana czołówka. O różnych trybach oświetlenia i z wygodnym mocowaniem. Sprawdzi się podczas górskich wędrówek, rowerowych wycieczek, a nawet przy obchodzeniu terenu naszego biwaku. Warto zaopatrzyć się także w klasyczną latarkę oraz w lampę turystyczną do zamocowania wewnątrz namiotu. Do takich sprzętów zabierzmy zapasowe baterie. Uwaga! Niskie temperatury sprawiają, że baterie działają krócej, dlatego warto spać z nimi w ciepłym śpiworze.

Składana saperka

Mała saperka może okazać się bardzo przydatna na zimowym biwaku, dlatego warto zapakować ją do plecaka. Zimą wykorzystamy ją do okopywania naszego namiotu, a nawet do przynoszenia śniegu, by wytopić go na wodę. Saperka powinna być zarazem lekka i wytrzymała. Najlepiej sprawdzi się taka składana, która nie zajmie wiele miejsce.

Ogrzewacz chemiczny do ciała

Ogrzewacze chemiczne do ciała nie są niezbędne, ale stanowią świetne, dodatkowe źródło ciepła. Przydatne wtedy, gdy chcesz szybko rozgrzać dłonie czy stopy. Można je wykorzystać również do wysuszenia wilgotnych skarpet lub rękawiczek. Jak działają? Po rozerwaniu opakowania, w wyniku kontaktu z powietrzem, następuje ich aktywacja. Ogrzewacze są w stanie wydzielać ciepło nawet do 7 godzin.

Czterosezonowy namiot

I ostatnia, ale jakże niezbędna rzecz, bez której zimowy biwak byłby bardzo trudny – namiot. Najlepiej taki czterosezonowy, wyposażony w fartuchy przeciwśnieżne, choć bez nich również sobie poradzisz. Jeśli namiot nie posiada takowych fartuchów, to dobrze, by miał nisko osadzony tropik i wysoki próg sypialni. Zapobiegnie to nasypywaniu się śniegu do wnętrza namiotu. Powinien mieć stelaż aluminiowy, który w przeciwieństwie do tego z włókna szklanego, nie popęka od mrozu i będzie stabilniejszy. Namiot musi być oczywiście odporny na trudne warunki, takie jak silne wiatry, ulewy i śnieżyce. Na śniegu łatwiej rozłożyć namiot kopułowy. Ten tunelowy może nie być odpowiednio naciągnięty. Niezbędną cechą zimowego namiotu jest także wodoodporność, szczególnie wysoka w przypadku podłogi, nieco niższa może być w przypadku tropiku.

Namioty na zimowe i letnie biwaki znajdziesz w ofercie sklepu CampingShop.pl: https://www.campingshop.pl/namioty-turystyczne