Tu nic nie może być dziełem przypadku - od designerskiej kanapy, poprzez zabytkowy stolik po przodkach, aż po zasłony, które ozdobią okna. Dobrze dopasowane do stylu wnętrza zasłony są niezastąpionym elementem wystroju, który ociepla wnętrze i nadaje mu przytulny charakter.

Zasłony do salonu z efektem zaciemnienia

Eleganckie zasłony, które będą wizytówką naszego salonu, powinny być stylowe i funkcjonalne. Obie te kwestie są bardzo istotne i należy mieć je na uwadze w momencie wyboru elementów aranżacji okien. Na początku warto pochylić się nad kwestią przepuszczalności światła. Musimy zdecydować, czy zasłony będą pełniły jedynie funkcję ozdoby, czy też ich głównym zadaniem będzie jak najdokładniejsze zaciemnienie pomieszczenia - zarówno w nocy, jak i w bardzo słoneczne dni. 

Szeroki wybór zasłon do salonu znajdziesz w sklepach online. Producenci z reguły zaznaczają w opisie produktu, czy jest ona zaciemniająca, czy nie, niejednokrotnie podając nawet procentowy stopień przepuszczania światła. Dzięki temu możemy optymalnie dopasować rodzaj zasłon do salonu do naszych potrzeb. 

Pamiętajmy, że zasłony zaciemniające są zwykle wykonane z wysokiej jakości grubych tkanin, takich jak miękki i szlachetny welur czy tkanina bawełniana o surowym wyglądzie. Warto więc dopasować materiał do stylu panującego w naszym salonie. 

Lekkie zasłony dekoracyjne

Gdy efekt zaciemniania nie jest dla nas najistotniejszy, mamy dużo większe pole do popisu. Oprócz mięsistych zasłon możemy wybierać także spośród tych uszytych z lekkich i zwiewnych tkanin. Na półprzezroczystych materiałach bardzo ładnie uwydatnia się faktura tkaniny i to ona często odpowiada za efekt końcowy. Tekstylia do domu są obecnie modne w różnych kolorach i wzorach. 

Dużą popularnością cieszą się gładkie zasłony do salonu. Są one bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w stylu klasycznym, boho, glamour, skandynawskim oraz industrialnym. Paleta barw monochromatycznych zasłon obejmuje barwy ziemi - takie jak szarości czy beże, choć w najmodniejszych ofertach nie brak również mlecznej bieli, głębokiej czerni, butelkowej zieleni, musztardowej żółci czy pudrowego różu. 

Wzorzyste zasłony do salonu będą zaś mocnym akcentem, który wprowadzi świeżość do pomieszczenia. Przy tym wariancie możemy zdecydować się zarówno na geometryczne wzory, jak i desenie w kwiaty i liście, z których pomocą wprowadzimy do salonu powiew egzotyki.