Dziś równie chętnie decydują się na nie kobiety, które traktują je przede wszystkim jako permanentne ozdoby. Nic dziwnego, że wzory tatuaży stały się bardziej wyrafinowane, fantazyjne i eleganckie. Szukasz pomysłu na motyw, który będzie pasował do Ciebie? Przedstawiamy te najchętniej wybierane i wyjaśniamy, jakie przypisuje się im interpretacje. Może uda Ci się odnaleźć wśród nich pożądaną inspirację!

Najpopularniejsze tatuaże damskie to bez wątpienia te, oparte na kwiatowych wzorach. Delikatne gałązki lawendy, subtelne lilie, róże w rozkwicie schowane pod szklanym kloszem, dziewczęce stokrotki, polne maki i paprocie to często widywane motywy, które dziewczyny chętnie eksponują, odsłaniając wytatuowane przedramiona, łopatki czy delikatną skórę tuż pod obojczykiem. Uważa się, że takie tatuaże oznaczają odrodzenie, nowy rozkwit, ale też eteryczność kobiecej natury. W zależności od konkretnego gatunku kwiatu powinno się je jednak interpretować zgodnie z przypisywaną roślinom symboliką. Róża tradycyjnie jest znakiem miłości i przywiązania. Lilia może oznaczać przyjaźń, ale także pamięć, niewinność i zaufanie. Lotos wskazuje na spokój, wiarę w siebie i wewnętrzną równowagę. Stokrotkę odczytuje się zaś jako znak lojalności lub życiowy przełom, który otworzył przed noszącą ją osobą nowy rozdział.

Innym, chętnie wybieranym przez dziewczyny motywem jest motyl. Występuje on w niezliczonych wariacjach jako bajecznie kolorowe lub czarno-białe motylki fruwające w chmarze bądź przysiadające samotnie na główce kwiatu. Motyle we wzorach często łączy się z misternymi ornamentami w stylu koronek czy pętli z gwiazd. Do niektórych tatuażyści dorysowują też cień, by stworzyć efekt 3D. Tatuaże z motylem traktuje się zwykle jako metaforę transformacji, rozwoju i odważnego podążania za marzeniami. Dla wielu osób symbolizują one również wolność, życie chwilą, a nawet kobiecość i płodność. By odczytywać je prawidłowo, warto zwracać uwagę na wszystkie ich dodatkowe szczegóły i niuanse.

Do popularnych wśród pań wzorów tatuaży zalicza się także symbol nieskończoności, czyli „leżąca ósemka”, którą wyróżnia dyskretny charakter, pozwalający umieścić ją zarówno na większych partiach ciała (na ramionach, kostce czy karku), jak i na miniaturowej przestrzeni, w rodzaju miejsca za uchem czy boku palca. Znak ten bardzo często występuje w wersji rozwiniętej o napis (na przykład: „forever”, „love” czy „faith”), piórka, skrzydełka, serduszka albo  ptaki, które zdają się wzlatywać z rozpadającej się pętli. Tradycyjnie tatuaż ten oznacza trwanie na zawsze w związku, przyjaźni bądź postanowieniu oraz symbolizuje początek i koniec. Co ciekawe, bywa także interpretowany jako energia życiowa, gdyż w takim znaczeniu pojawiał się w pracach dawnych alchemików.

W ostatnich latach wyjątkowo popularny stał się ponadto tatuaż z łapaczem snów. To indiański motyw, na który zdecydowało się wiele gwiazd (m.in. Miley Cyrus) i który traktuje się przede wszystkim jako osobisty ochronny talizman. Do niedawna wzory z tym magicznym przedmiotem miały zwykle klasyczną postać koła owiniętego siateczką i wzbogaconego o piórka i koraliki. Dziś większość miłośniczek zdobienia ciała decyduje się nieco go przerobić, nadając mu na przykład kształt serca, zastępując kółko tarczą zegara lub kompasem albo przynajmniej dorysowując do niego kwiaty, a na sznureczkach „zawieszając” klucze i inne elementy nawiązujące do prywatnej symboliki. Nie da się ukryć, że takie tatuaże prezentują się wyjątkowo efektownie!

Niektóre motywy są na tyle uniwersalne i ponadczasowe, że nigdy nie wychodzą z mody. Rozważając wykonanie własnego tatuażu, warto zdecydować się właśnie na jeden z takich wariantów, by cieszyć się swoją ozdobą przez kolejne lata i nigdy nie mieć jej dość!