Trochę czasu podczas urlopu w Chorwacji warto również poświęcić na zwiedzanie – ten kraj zachwyca, zarówno jeśli chodzi o zapierające dech w piersiach krajobrazy, jak i wspaniałe zabytki historii i kultury.

Jeśli wakacje w Chorwacji chcemy spędzić częściowo leniwie, a częściowo aktywnie, doskonałym pomysłem mogą się okazać wycieczki fakultatywne. Najczęściej jednodniowe, płatne w granicach kilkudziesięciu euro, pozwolą nam poznać najpiękniejsze miejsca tego popularnego wśród turystów kraju (ceny wycieczek do Chorwacji zobaczysz tu: https://www.fostertravel.pl/wczasy/chorwacja/). 

Przeczytaj, jakie wycieczki fakultatywne po Chorwacji są najchętniej wybierane?

Wycieczka fakultatywna do Dubrownika (ok. 35 euro, wycieczka jednodniowa)

Wypoczywając na Riwierze Makarskiej, z pewnością warto wybrać się na wycieczkę fakultatywną do Dubrownika, nie bez przyczyny nazywanego „Perłą Adriatyku”. Zachwycające stare miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, barokowy kościół św. Błażeja, słynne malownicze baszty i wieże na monumentalnych murach miejskich czy gotycko-renesansowy Pałac Rektorów – to wszystko po prostu trzeba zobaczyć. Podczas wycieczki będziemy też mieli okazję podziwiać niezapomniane widoki na wyspy archipelagu Elafitów. Warto dodać, że wiele scen z bijącego rekordy popularności serialu „Gra o Tron” kręconych było właśnie w Dubrowniku, dla fanów serialu jest to więc okazja do podróży śladami ulubionych bohaterów.

Wycieczka fakultatywna do Splitu i Trogiru (ok. 35 euro, wycieczka jednodniowa)

Turyści wypoczywający na chorwackim wybrzeżu chętnie wybierają również wycieczkę fakultatywną do wspaniałych miast Split i Trogir, będących świadectwami historii tego kraju. Zwiedzając Split, czyli największe miasto i stolicę Dalmacji, zobaczymy słynny pałac cesarza Dioklecjana, wpisany na listę UNESCO (jest to jedyny zachowany w całości cesarski pałac rzymski), malowniczą starówkę oraz wspaniały bałkański bazar. W kameralnym Trogirze z kolei przyjrzeć się można śladom dumnej historii miasta: doskonale zachowanej średniowiecznej starówce oraz placowi centralnemu z monumentalną katedrą i ratuszem.

Rejs statkiem: wyspa Brač i Hvar (ok. 30 euro, wycieczka jednodniowa)

Jeśli szukamy alternatywy dla autokarowych wycieczek po Chorwacji, idealnym pomysłem będzie całodzienny rejs statkiem pomiędzy Riwierą Makarską a malowniczymi wyspami Brač i Hvar. Podczas rejsu będziemy mieli okazję podziwiać wspaniałe widoki chorwackiego wybrzeża oraz monumentalny masyw Biokovo, górujący nad taflą wody, a także zażyć słonecznej kąpieli na jednej z najpiękniejszych chorwackich plaż – Zlatni Rat. W cenę wycieczki wliczony jest rybny obiad wraz z degustacją wspaniałych dalmatyńskich win.

Planując wycieczki fakultatywne w Chorwacji podczas wakacyjnego urlopu, warto zapoznać się z tematem jeszcze przed wyjazdem. Oferty wielu interesujących wycieczek znajdziemy na portalach turystycznych, choć oczywiście możemy również wykupić je na miejscu – u rezydenta w hotelu (najczęściej w języku polskim) lub na mieście (zwykle po angielsku, jednak cena takiej wycieczki jest zazwyczaj znacznie niższa niż u rezydenta).