Naukowcy i lekarze już od dobrych kilku lat alarmują wprost: problemy ze snem ma ponad połowa dorosłych Polaków [1]. I chociaż zdarza się, że zaburzenia snu, takie jak bezsenność, są wynikiem chorób somatycznych, w wielu przypadkach odpowiadają za nie nasze codzienne przyzwyczajenia lub czynniki zewnętrzne. Co może powodować niespokojny sen i jak poprawić jakość snu? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Jak poprawić jakość snu – możliwe przyczyny niespokojnego snu

Przedłużające się zasypianie, nagminne wybudzanie się w nocy ze snu, czy też trudności z porannym wstaniem nawet mimo przespania bitych ośmiu godzin… to tylko niektóre sytuacje, które sprawiają, że zasypiamy niespokojni i budzimy się zmęczeni, rozdrażnieni i zdezorientowani. Zdrowy sen zależy od różnych czynników, a przede wszystkim warto przeanalizować następujące:

  • niewłaściwe przyzwyczajenia żywieniowe – metabolizm w nocy zwalnia, dlatego nie powinno się obciążać organizmu ciężkostrawnym jedzeniem. Kolację jedz około 3-4 godz. przed snem i zadbaj o to, by nie była tłusta. Unikaj też alkoholu przed snem. Niewłaściwe nawyki żywieniowe sprzyjają bólom brzucha w nocy i zgadze, która zazwyczaj nie pozwala zasnąć;

  • siedzący tryb życia – nie możesz zasnąć w nocy? Być może Twoje ciało po prostu nie jest zmęczone, co jest efektem braku ruchu. Potrzeba snu jest naturalną odpowiedzią organizmu na zmęczenie, dlatego warto zadbać o regularny jogging, ćwiczenia na siłowni i spacery – zwłaszcza jeśli pracujesz przed komputerem;

  • rozregulowany zegar biologiczny – jeśli chodzisz spać i wstajesz ciągle o innych porach, a w ciągu dnia pozwalasz sobie na drzemki, Twój organizm ma prawo być zdezorientowanym. Zadbaj o regularność;

  • stres – stres i napięcia psychiczne często utrudniają zdrowy sen. Po zmroku warto się wyciszyć i odpowiednio przygotować organizm do snu: nie przebywaj w ostro oświetlonych pomieszczeniach, unikaj niebieskiego światła (emitowanego przez ekrany) i zrezygnuj z załatwiania spraw służbowych.

To oczywiście nie wszystko, co należy mieć na uwadze. Więcej o zasadach zdrowego snu przeczytasz tutaj: https://noctisnoc.pl/higiena-snu/.

Noctis Noc –lek na krótkotrwałe problemy ze snem

Nawet stosowanie się do zasad higieny snu nie daje stuprocentowej gwarancji na zdrowy sen. Jeżeli mimo starań, sporadycznie zmagasz się z krótkotrwałą bezsennością, możesz skorzystać z leków nasennych dostępnych bez recepty. Przykładem mogą tu być tabletki Noctis Noc, które można stosować w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, spowodowanej np. sytuacjami stresowymi, pracą, napięciami psychicznymi czy pracą w trybie zmianowym. Jak wynika z informacji znajdujących się w ulotce dla pacjenta zamieszczonej m.in. na stronie https://noctisnoc.pl/, bez wiedzy lekarza tabletek nie można stosować dłużej niż siedem dni. Pamiętaj bowiem, że bezsenność może być objawem choroby somatycznej lub zaburzeń psychicznych.

Warto też prowadzić monitorowanie snu – z użyciem opaski smartband lub dzienniczka snu. Dzięki temu być może łatwiej będzie Ci określić, ile godzin snu potrzebujesz, by się wyspać i jakie są najbardziej odpowiednie godziny snu dla Ciebie.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/183007,ponad-polowa-polakow-cierpi-na-zaburzenia-snu