Choć "szał" na yoyo przypadał na lata dziewięćdziesiąte to mało kto wie, że to jedna z najstarszych zabawek świata. Mało tego, ta łatwa z pozoru zabawa stała się także dyscypliną sportową. Dzięki nowoczesnej technologii można z nią wykonywać właściwie nieograniczoną ilość figur i kombinacji. To już jednak wymaga sporej wprawy. Dzisiejsze yoyo to już nie małe kółeczko ze sznurkiem – to nowatorska odsłona tej bardzo popularnej niegdyś zabawki. Dziś to profesjonalny "sprzęt" spełniający nawet najbardziej oczekiwane rezultaty i pozwalający wykonywać rozmaite ewolucje i tricki. I co ważne, swoją kreatywność rozwijać możemy w domu.


 

Rodzaje yoyo

Pierwszy rodzaj to yoyo powracające do ręki, działające według kierunku góra-dół – idealne dla początkujących. Wraca ono do ręki po pociągnięciu sznurka. Drugi rodzaj to yoyo dla bardziej zaawansowanych czyli takie, które po wyrzucie nie wraca do ręki. Zwykle mają one wyższej jakości łożyska i dodatkowe zagłębienia. Są także wykonane z innych materiałów niż plastik, zwykle są cięższe, mają nieco inny środek ciężkości.


 

Yoyo dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z yoyo, warto spróbować swoich sił na modelu przeznaczonym właśnie dla Ciebie. Ma to bowiem ogromny wpływ na to, czy nie zrazimy się do tego sportu i czy nie poprzestaniemy na pierwszych próbach, zazwyczaj nieudanych i chaotycznych. Najlepszym modelem dla tych, którzy dopiero zaczynają to yoya z wąskim łożyskiem powracające do ręki. Najczęściej wybierane są yoya plastikowe przede wszystkim ze względu na swoją niską cenę. W yoyo sklep znajdziemy wiele modeli w cenie do 100 zł. Wśród nich najbardziej polecane są YoyoFactory – One, Arrow, Replay, SpinStar, SkyHawk, Polse LED, Reflex, Lizard, Cobra i wiele wiele innych.


 

Yoyo dla średniozaawansowanych

Jeśli już bawiłeś sie yoyem i chcesz iść o krok dalej, robiąc bardziej zaawansowane tricki polecane są yoya z szerokim łożyskiem np. Replay Pro lub coś z oferty metalowych yoyek – YoyoFactory, Shutter. Są cięższe, mają ciekawszy kształt, są lepiej wyważone niż yoya plastikowe i dłużej się kręcą, co pozwala na wykonywanie większej ilości ewolucji podczas jednego wyrzutu.


 

Yoyo dla profesjonalistów

Jest z reguły droższe, staranie zaprojektowane, wykonane z aluminium i najlepszych materiałów. To modele dla zaawansowanych i wyczynowców. Najbardziej popularne yoya w tej grupie to Shutter, Hidra, Edge i wiele innych. Wszystkie od renomowanych producentów w konkurencyjnych cenach. Każda oferowana w Yoyo sklep zabawka posiada w komplecie sznurek. Jednak zaleca się kupno zapasowych sznurków, które z czasem się zużywają, zwłaszcza gdy jesteśmy na wyższym poziomie zaawansowania. W ofercie jest także cała gama akcesoriów, części, olejów i wszystkiego co zapaleniec gry w yoyo potrzebuje.


 

Jak widać, dobranie odpowiedniego yoya nie jest skomplikowane. Nawet jeśli wcześniej nie mieliśmy z nim styczności, to po poznaniu podstawowych cech zabawa nie powinna sprawić nam większego problemu. Nie ma też potrzeby zniechęcać się na początku, bowiem po opanowaniu podstawowych ruchów przyjdzie czas na bardziej skomplikowane tricki. Yoyo rozwija zręczność i koordynację ruchową, a przy tym jest znakomitą zabawą dla wszystkich – małych i dużych.