Dachy domków jednorodzinnych lub zakładów produkcyjnych z bateriami słonecznymi są widokiem coraz bardziej powszechnym w Polsce. Zanim sami zdecydujemy się na takie rozwiązanie, sprawdźmy, kiedy się ono opłaca.

Gdy budujesz własny dom…

Instalację baterii słonecznych warto przewidzieć już na etapie tworzenia pierwszych projektów nowego domu. Panele fotowoltaiczne nie ważą dużo, przez co niepotrzebne są dodatkowe wzmocnienia konstrukcji. Istotnym jednak może być fakt, z której strony budynku zostaną umieszczone. Niezwykle ważny jest też ich kąt nachylenia, co również można uwzględnić podczas prac koncepcyjnych, dotyczących wyglądu naszego przyszłego domu. Uwzględniając w projekcie panele fotowoltaiczne, cena instalacji może się zmniejszyć. 

… lub planujesz się przeprowadzić.

Ogniwa fotowoltaiczne to świetny sposób na zwiększenie wartości nieruchomości. Dom z zamontowanymi panelami słonecznymi nie tylko pozwoli nam zażądać większej kwoty, ale także będzie o wiele atrakcyjniejszy na tle innych wystawionych na sprzedaż budynków. Inwestycja w panele słoneczne opłaci się szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na nią tuż po remoncie dachu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego zamieszania związanego z jej odinstalowaniem na czas renowacji. Kalkulator opłacalności oraz wszelkie ważne informacje na temat fotowoltaiki oraz recenzje paneli słonecznych znajdziesz na https://fotowoltaikaonline.pl/ceny-paneli-slonecznych. Na stronie możesz otrzymać również kosztorys od firm zajmujących się fotowoltaiką w Twojej okolicy. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a w kilka minut dostajesz kalkulacje dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych. 

Nasłoneczniony teren

Jeśli Twój dom, dzięki wpadającemu do niego z zewnątrz światłu jest jasny, a na pobliskim podwórku nie narzekasz na brak słońca, to co stoi na przeszkodzie, czerpać z tego dodatkowe korzyści? Potęgę energii solarnej możemy w pełni wykorzystać, gdy ogniwa fotowoltaiczne nie pada żaden cień. Co więcej, gdy panele słoneczne znajdują się od strony wschodniej lub zachodniej, to pracują one najefektowniej. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, należy unikać instalacji baterii fotowoltaicznych skierowanych na północ. Twój dom spełnia wymienione w tym punkcie warunki? Jeśli tak, oznacza to, że montaż paneli słonecznych byłby dla Ciebie bardzo opłacalny.

Odpowiedni czas

Z każdym rokiem, wchodzą w życie kolejne ustawy zachęcające do zakupu i montażu instalacji baterii fotowoltaicznych. Liczne regulacje prawne pozwalają obniżyć koszty nawet o kilkanaście procent. Następne kilka lat to z pewnością świetny czas na zakup paneli słonecznych. Działający z powodzeniem program PROSUMENT, pomagający w rozliczaniu się z nadmiaru wyprodukowanej przez nas energii, również pozwoli zbilansować wydane na baterie pieniądze.

Zakup paneli słonecznych korzystny jest nie tylko dla nas. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to  istotny wkład w ochronę środowiska i zmianę powszechnie obowiązującego systemu energetycznego.