Taki podział ułatwia wybór i odkrywanie nowych, podobnych do lubianych przez nas, zapachów. Przedstawiamy najbardziej interesujące.

1. Perfumy cytrusowe

2. Perfumy orientalne

3. Perfumy szyprowe

4. Perfumy skórzane

5. Perfumy zielone

Oczywiście, podział ten nie jest sztywny. Poszczególne kategorie mieszają się i przenikają, dzięki czemu powstać mogą perfumy męskie o naprawdę niepowtarzalnym zapachu.

Perfumy cytrusowe

Idealne na lato. Doskonale komponują się z nieformalnymi sytuacjami, wypadami w plener czy aktywnością fizyczną. Wskazują zresztą na to również ich nazwy, często wykorzystujące słowo "sport" lub nazwy dyscyplin, jak na przykład Dior Homme Sport. Tworzone są poprzez połączenie nut pomarańczy, grejpfruta, limonki, bergamotki. Częstym składnikiem są również owoce o charakterystycznym, egzotycznym zapachu: werbena, trawa cytrynowa czy melisa. Perfumy cytrusowe dobrze komponują się z akcentami kwiatowymi.

Perfumy orientalne

Z reguły są zapachami intensywnymi i długo utrzymującymi się na skórze, dlatego eksperci sugerują stosowanie ich raczej wieczorem lub w okresie jesienno-zimowym. Wyróżniają je ciepłe nuty: drzewo sandałowe, bursztyn, tonka. Doskonale łączą się z aromatem przypraw. Jednym z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli gatunku są perfumy męskie sygnowane nazwiskiem Antonio Banderasa.

Perfumy szyprowe

Ich nazwa pochodzi od powstałych na początku XX wieku perfum marki Coty inspirowanych Cyprem – Chypre. Sukces zapachu był tak wielki, że dzisiaj nazwa stosowana jest na określenie całej kategorii, łączącej w sobie aromaty żywicy, mchu, paczuli, tytoniu. To zapachy wytrawne, raczej dla dojrzałych, eleganckich mężczyzn.

Perfumy skórzane

Charakterystyczny aromat skóry lub zamszu powstaje poprzez umiejętne łączenie nut przyprawowych, żywicy, bursztynu i owoców. Eksperci sugerują, by stosować je popołudniu i wieczorem, raczej w okresie jesienno-zimowym. To kategoria, w którą wpisują się przede wszystkim perfumy męskie, choć i damskie warianty się zdarzają.

Perfumy zielone

Bazą tej kategorii są trawy i rośliny zielone. Skojarzenia, jakie wzbudza zapach, wiążą się z naturą, co często znajduje swoje odzwierciedlenie w nazwie, nawiązującej do przyrody lub aktywności fizycznej. Zapach jest orzeźwiający, możliwy do stosowania o każdej porze dnia i roku. Czasami znajdziemy tu domieszki nut aromatycznych i kwiatowych.

Perfumy męskie to równie szeroki, jak w przypadku damskich, wachlarz zapachów i kategorii aromatycznych. Mężczyźni w każdym wieku znajdą swój ulubiony na każdą okazję.