1. Pielęgnacja brody – niezbędne akcesoria

2. Czesanie brody – dlaczego jest ważnym elementem pielęgnacji?

3. Jakie akcesorium do szczotkowania brody wybrać?

4. Jak używać szczotki i kartacza?

Pielęgnacja brody – niezbędne akcesoria

Istotnym elementem pielęgnacji są niezbędne akcesoria. Nie każdy mężczyzna ma rozeznanie w tym zakresie, do golenia potrzeba bowiem znacznie mniej narzędzi. Niemniej jednak broda wymaga poświęcenia większej uwagi podczas codziennej toalety. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją brody, to z pewnością musisz zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak: naturalna szczotka do brody lub kartacz do brody. Warto również nabyć specjalnie przeznaczone do pielęgnacji kosmetyki, których dziś na rynku nie brakuje. Kluczowe jest jednak systematycznie szczotkowanie brody, dlatego następny akapit poświęcimy właśnie temu zagadnieniu.

Czesanie brody – dlaczego jest ważnym elementem pielęgnacji?

Po pierwsze z powodów higienicznych należy nie tylko regularnie myć brodę, ale także czesać. Dlaczego jednak szczotkowanie brody jest tak ważne? Zwyczajnie pozwala ujarzmić włosy, które bez szczotkowania będą się plątać i kołtunić. Należy zatem dwa razy dziennie czesać brodę, by tego uniknąć i móc się cieszyć nienagannie wyglądającym zarostem. Kolejną sprawą jest wyczesywanie w ten sposób zanieczyszczeń, które osadzają się na włoskach zarostu w ciągu dnia. Nie są to zresztą tylko zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz, ale także złuszczający się martwy naskórek, który niewyczesany może nieestetycznie wyglądać. Używanie szczotki do brody pozwala również na lepsze działanie zastosowanych kosmetyków. Ponadto czynność ta poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie, stymuluje porost brody i sprawia, że wygląda ona zdrowiej.

Jakie akcesorium do szczotkowania brody wybrać?

Pielęgnowaniu brody służą takie narzędzia, jak: szczotka do brody, kartacz i grzebień. Dużą popularnością cieszy się naturalna szczotka do brody. Szczotka – w odróżnieniu od kartacza – posiada uchwyt (rączkę), jednak funkcje tych dwóch narzędzi są podobne. Tak naprawdę najlepiej mieć w swojej męskiej kosmetyczce wszystkie trzy narzędzia i stosować je zamiennie lub uzupełniać nimi pielęgnację. Równie przydatnym narzędziem jest wspomniany kartacz do brody (na przykład LaCarter). Naturalne drewno i włosie dzika oraz ręczne wykonanie to gwarancja wysokiej jakości. Kartacz pozwala na dokładne wyczesanie, oczyszczenie i ułożenie zarostu. Za pomocą kartacza wykonuje się także masaż twarzy, usprawniając tym samym krążeniem i rozprowadzając na włosach sebum, które stanowi naturalną olejową ochronę.

Jak używać szczotki i kartacza?

Najlepiej używać szczotki oraz kartacza podczas codziennej pielęgnacji, a więc dwa razy dziennie. Przed nałożeniem kosmetyków należy brodę przeczesać i w ten sposób oczyścić. Następnie należy zaaplikować przeznaczone do pielęgnacji brody kosmetyki. Ostatnim krokiem jest ponowne użycie szczotki lub kartacza w celu równomiernego rozprowadzenia wspomnianych kosmetyków na włosach. Za pomocą szczotki lub kartacza można też nadać brodzie pożądany kształt i ułożyć ją w estetyczny sposób. Trzeba również pamiętać o higienie i pielęgnacji samych narzędzi. Jako że szczotka przyczynia się do czyszczenia brody, to siłą rzeczy zostają na jej włosiu rozmaite zanieczyszczenia. Używanie brudnych narzędzi jest nieestetyczne i wpływa bezpośrednio również na kondycję samej brody.