ad

Automatyczne sterowanie znacznie poprawia komfort wjeżdżania na posesję lub teren osiedla. Mając pilot nie musisz wysiadać z samochodu, żeby otworzyć i zamknąć bramę. Wystarczy, że naciśniesz odpowiedni przycisk i gotowe, podjeżdżasz autem, a brama już czeka na ciebie otwarta, a jak wjedziesz automatycznie się za Tobą zamknie. Praktyczne, czyż nie?

Programowanie pilota do bramy

Żaden pilot nie będzie od razu współgrał z Twoją bramą. Trzeba odpowiednio go zaprogramować, aby móc z niego korzystać. Instrukcja zazwyczaj nie jest dołączona do zakupionego pilota, ale nie martw się, można ją zazwyczaj znaleźć na stronie producenta. Każdy pilot do bramy możesz zaprogramować na dwa sposoby. Pierwszy polega na zaprogramowaniu nowego pilota z użyciem starego, już zaprogramowanego, pilota. Drugim sposobem jest bezpośrednie wgranie go do odbiornika przy wcześniejszym uzyskaniu dostępu do centrali.

Podczas zakupu pilota zwróć uwagę na producenta, system kodowania oraz na rodzaj drogi radiowej, czyli prościej mówiąc - częstotliwość. Informacje o rodzaju drogi radiowej bardzo często znajdziemy na obudowie pilota. Możliwe jest również zdobycie tej informacji bezpośrednio u producenta. Dopiero, kiedy zorientujemy się w tych dwóch rzeczach możemy przystąpić do programowania naszego pilota w oparciu o odpowiednią instrukcję przeznaczoną do modelu naszego pilota.

Jeśli mieszkasz na osiedlu albo terenie, na którym nie jesteś jedynym właścicielem bramy wjazdowej najprawdopodobniej zainstalowany został tam system, który uniemożliwi Ci samodzielne zaprogramowanie pilota. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji pozostało Ci zakupić nowy pilot u administratora osiedla/terenu wspólnego.

Kodowanie pilota do bramy

Jak zostało wyżej wymienione, jednym z kryteriów, którym powinieneś się przyjrzeć przed zakupem pilota jest system kodowania pilota. Pilot może mieć system kodowania z kodem stałym albo system kodowania zmiennokodowy. Czym różnią się te dwa systemy?

Jako pierwszy został wymyślony system stałokodowy. System długo się sprawdzał, ale w obecnych czasach zaczęto od niego odchodzić, ponieważ stał się mniej bezpieczny niż kiedyś. Dzieje się tak dlatego, że pilot wysyła każdorazowo ten sam kod w związku z czym może się on powtórzyć z kodem sąsiada lub może zostać zhakowany przez osobę niepożądaną.

Kod zmienny na dzień dzisiejszy jest bardziej bezpieczny, gdyż za każdym razem wysyła on inny sygnał. Kod zostaje rozpoznany przez odbiornik dzięki specjalnemu algorytmowi. Jeśli zdecydujemy się zatem na zakup pilota z systemem zmiennokodowym zyskamy gwarancję zwiększonego bezpieczeństwa i uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji, które mogą zaistnieć przy pilocie z systemem stałokodowym.

Czy warto zaopatrzyć się w pilot do bramy?

Zdecydowanie warto, jeśli lubisz technologie podwyższające komfort i wygodę Twojego życia. Jeśli dobrze zorientujesz się w parametrach pilota, kupisz wysokiej jakości urządzenie i odpowiednio je zaprogramujesz będziesz mógł cieszyć się zautomatyzowaną bramą i płynących z tego licznych korzyści.