Nie wystarczą wyjątkowe stroje państwa młodych. Warto zadbać także o dekoracje w kościele i sali weselnej. Ale uwaga: między elegancją i kiczem granica jest bardzo płynna. Co robić, by jej nie przekroczyć?

 

Nieśmiertelne balony

Powoli odchodzą do lamusa. I to nie tylko dlatego, że bardziej przystoją dzieciom. Świat poszedł do przodu, dekoracje ślubne także zmieniają swój charakter, podążając za nowymi trendami. Można oczywiście powiesić kilka balonów, np. w rogach sali, ale to nie one powinny być głównym elementem jej wystroju. Girlanda z balonów nad wejściem, girlanda nad stołem państwa młodych, girlanda nad podestem muzyków, pająk z girland nad parkietem do tańczenia… Łatwo przekroczyć tę cienką granicę między subtelnością i śmiesznością. Lepiej postawić na inne formy udekorowania sali.

 

Temat przewodni

Warto go wybrać, zanim przystąpimy do kompletowania dekoracji ślubnych i weselnych. Powinien on nie tylko pasować do kościoła i sali weselnej, ale także strojów państwa młodych. Bogato zdobiona suknia i elegancki frak nie będą pasowały do nowoczesnych dekoracji z metalu i szkła. Podobnie dekoracje rustykalne niekoniecznie będą dobrze współgrały z nowoczesnym sportowym autem i odważnymi, odbiegającymi od tradycji strojami państwa młodych. Temat przewodni dekoracji może być w zasadzie dowolny: można zainspirować się zarówno konkretną epoką historyczną, jak i ulubionym filmem. Jak czytamy w artykule Dekoracje ślubne w 10 krokach, dobrze jest wybrać swoją kolorystykę. Dużo będzie zależało od pory roku, dostępności kwiatów ub… owoców i warzyw. Te ostatnie można ciekawie wykorzystać szczególnie jesienią.

 

Ściany są nietykalne

Nie można w nich wiercić ani pozostawiać żadnych innych trwałych śladów po montażu dekoracji. Na ogół jednak w tego typu salach jest możliwość powieszenia na ścianach lub przytwierdzonych do sufitu żyłkach zdjęć, plakatów, stroików na ściany. Lokale zwykle są na tyle obszerne, że można pokusić się o rozstawienie sztalug, na których umieścimy pasujące do koncepcji plakaty, lub zdjęcia państwa młodych. Po weselu po dekoracjach nie powinno być żadnego śladu. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli będą one naprawdę wyjątkowe, mogą nie przypaść do gustu kolejnym nowożeńcom. A przede wszystkim wybierz najpierw odpowiedni lokal – portal lokale-wesele.pl może w tym pomóc.

Kwiaty z jednego kosza

Dla wszystkich. Rządzi oczywiście bukiet panny młodej i to od niego zależy reszta kwiatowych dekoracji. Warto postarać się, by nie tylko kwiat w butonierce pana młodego był tego samego gatunku. Również świadkowa powinna mieć pasujący bukiecik a świadek, podobnie jak pan młody, kwiat w butonierce. Jeśli państwo młodzi mają wpływ na ukwiecenie kościoła, warto postarać się, by kościelne stroiki także pasowały wizualnie do całości. Jeśli na limuzynie wiozącej państwa młodych do ślubu planowane są dekoracje kwiatowe, także powinny być „od kompletu”. Przy okazji warto zauważyć, że lalka na przedniej masce auta całkowicie wyszła z mody i pasuje tylko do dekoracji weselnych w stylu lat osiemdziesiątych.

 

Światło

Jest nie tylko po to, żeby było jasno. Za jego pomocą można wyczarować prawdziwie królewskie dekoracje na ścianach, podłodze i suficie. Oczywiście nie mówmy tu o nieśmiertelnej kuli dyskotekowej, która królowała w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Współczesne projektory potrafią zrobić znacznie więcej i dyskretniej. Źródło światła jest praktycznie niewidoczne, za to na ścianach możemy zobaczyć imiona państwa młodych, kwiaty, figury geometryczne, postaci z filmów – wszystko zależy od tego, jakiej klasy sprzętu użyjemy. Jeśli mamy zdolnego oświetleniowca, wyczaruje nam efekty godne nocy sylwestrowej.

 

Stół

Przyciąga gości jak magnes, a je się najpierw oczami. Dlatego warto poświęcić trochę czasu także na dekorację stołów. Ważne, by współgrała ona z tym, co znajdzie się na ścianach. Jeśli np. na ścianach wiszą duże zdjęcia państwa młodych, to na stołach te same zdjęcia można ustawić w małych ramkach. Ważne, by nie przesadzić z ich ilością. Na stole powinno zostać na tyle dużo wolnego miejsca, by nie było problemu z manewrowaniem talerzami i półmiskami.

 

Drogowskazy

To dość nowy sposób na dekorowanie sal weselnych. Ich zadanie jest dwojakie: dekoracyjne i informacyjne. Utrzymane w stylu pozostałych dekoracji w zabawny sposób poinformują, gdzie jest kącik przeznaczony dla dzieci, palarnia, wyjście do ogrodu (przydatne szczególnie latem), księga gości lub drink bar. Drogowskazy przydają się zwłaszcza na weselach organizowanych w dużych salach, gdzie łatwo się zgubić. Dzięki nim państwo młodzi odetchną od odpowiedzi na „dyskretne” pytania.