Rozwiązanie jest bardzo proste: wystarczy skorzystać z energii odnawialnej, która pozwala produkować ciepło nawet za darmo. Duetem instalacji, który pozwoli osiągnąć taki efekt, jest pompa ciepła i fotowoltaika. Zobacz, jak to działa.

Pompa ciepła z fotowoltaiką – dlaczego to coraz częściej wybierane połączenie?

Aby zrozumieć, z czego wynika popularność łączenia pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, warto zrozumieć, jak działają te instalacje.

Fotowoltaika służy do wytwarzania darmowego prądu z energii słonecznej. Zasada działania systemu jest prosta: zamontowane na dachu (lub gruncie) panele, pod wpływem padających na nie fotonów światła, wytwarzają prąd stały, który następnie jest przekształcany w inwerterze na prąd zmienny, odpowiedni do zasilania urządzeń w domu. Odpowiednio zwymiarowany system może zaspokoić nawet 100% zapotrzebowania rocznego budynku na prąd, co przełoży się na obniżenie rachunków do elektrowni nawet o 90% lub więcej.

Pompa ciepła służy pozyskiwaniu energii z naturalnego, odnawialnego źródła – najczęściej z gruntu lub z powietrza – i przekształcaniu jej w ciepło, które może być wykorzystane zarówno do podgrzania wody użytkowej, jak i zasilenia systemu grzewczego. Mogą to być standardowe kaloryfery lub np. ogrzewanie podłogowe. Do pracy pompa ciepła wykorzystuje ok. 75% energii z naturalnych źródeł odnawialnych i ok. 25% energii elektrycznej – jest potrzebna napędowi całej instalacji.

pompa ciepła

 

Jak łatwo się domyślić, gdy w budynku znajdują się pompa ciepła i fotowoltaika, zasilanie ogrzewania staje się bezpłatne. – Warto pamiętać, że oba systemy to rozwiązania na wiele lat. Inwestycja w te technologie pozwala więc zyskać bardzo dużą niezależność energetyczną i uwolnić się od kolejnych podwyżek stawek za prąd czy ogrzewanie – wyjaśnia ekspert z firmy Otwarta Energia

Sprawdź rowziązania oferowane przez Otwartą energię: https://otwartaenergia.pl/

Dom z pompą ciepła i fotowoltaiką – czy to rozwiązanie dla każdego?

Skorzystanie z pompy ciepła oraz fotowoltaiki to coraz łatwiej dostępne rozwiązanie. Oczywiście budynek i cała nieruchomość muszą spełnić określone warunki techniczne – chodzi przede wszystkim o możliwość ulokowania paneli słonecznych, tak aby mogły efektywnie pobierać energię słoneczną i przekształcać ją. Jeżeli jednak ten wymóg zostanie spełniony, nie ma przeszkód, aby zlecić zaprojektowanie i zamontowanie systemów.

Fotowoltaika i pompa ciepła – koszt mniejszy niż może się wydawać

Wydatki na technologie OZE z roku na rok maleją, m.in. z uwagi na liczne programy dopłat i dotacji. W przypadku fotowoltaiki i pompy ciepła można sięgnąć np. po dofinansowanie z rządowego programu „Czyste Powietrze”, które wynosi nawet 37 tys. zł. Poza tym jest jeszcze ulga termomodernizacyjna od podatku PIT, a często także lokalne programy wsparcia dla instalacji. Właśnie dlatego czas zwrotu z inwestycji w pompę ciepła z fotowoltaiką jest znacznie krótszy niż okres bezkosztowego działania tych technologii. Oszczędności rosną z roku na rok.

Jaka fotowoltaika do pompy ciepła?

Najlepsze rozwiązanie to skorzystanie z obu tych technologii przy współpracy z jedną firmą z branży OZE. Dzięki temu zyskasz pewność, że oba systemy dobrze ze sobą współgrają i będą pracowały niezawodnie. Najważniejsze pytanie, na które odpowiedzieć muszą eksperci, to jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do budynku z pompą ciepła. Powinna być ona powiększona o ilość energii niezbędnej do pracy urządzenia dostarczającego energię cieplną do budynku. Dla ekspertów precyzyjne oszacowanie tych parametrów nie jest problemem. Warto więc po prostu się do nich zgłosić, aby cieszyć się maksymalnymi korzyściami z obu technologii.