Coraz więcej ludzi zastanawia się, czym tak naprawdę różnią się od siebie te instytucje. Kto może otrzymać pożyczkę lub kredyt? Jaką kwotę otrzymamy oraz w jakim czasie będziemy musieli ją spłacić?

Niektóre osoby zwracają również uwagę na to, co się stanie, gdy dana osoba będzie miała problem ze spłatą pożyczki. Jakie czekają je konsekwencje? W tym artykule spróbuję rozwiać wszystkie wątpliwości oraz napisać, czym tak naprawdę różni się pożyczka pozabankowa od pożyczki bankowej.

Pożyczki pozabankowe

W życiu zdarzają nam się różne przypadki, gdzie często musimy skorzystać z dodatkowego wsparcia finansowego. Każdego miesiąca powstaje coraz więcej firm pożyczkowych. Dlatego możemy pożyczkę dopasować do indywidualnych potrzeb.

Firmy pozabankowe często oferują szybkie pożyczki, tzw. krótkoterminowe. Mamy również do dyspozycji pożyczki długoterminowe dla zadłużonych. Jak i dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej. Lub dla tych, którzy widnieją w bazach dłużników. Takie pożyczki są dobrą alternatywą dla ludzi, którzy nie dostaną pożyczki z banku. Pożyczki pozabankowe często oferują pożyczki krótkoterminowe w kwocie od 100 zł do 5.000 zł. Z okresem spłaty do 30 dni. Lub pożyczki długoterminowe w kwocie do 15.000 zł na okres nawet do 48 miesięcy. Wszystko zależy, jakie warunki przedstawia firma pozabankowa.

Coraz więcej instytucji pozabankowych w swojej ofercie ma pierwszą darmową chwilówkę. Taka oferta ma zadanie przyciągnąć duże grono klientów. Darmowe pożyczki są zwykle pożyczane na krótki okres czasu. Kwota, którą możemy pożyczyć, waha się od 100 zł do 2.500 zł. Na okres do 30 dni. Kolejne pożyczki są już płatne. Taką pożyczkę zwykle możemy przeznaczyć na dowolny cel. Zwykle są to wydatki na bieżące rachunki, na zakupy, na naprawę auta. A także na lekarza lub po prostu na wymarzony urlop. Taką pożyczkę możemy dostać przez internet. Na stronie internetowej helpPozyczka.pl znajdziemy dużo ofert pożyczek. Ważne jest, aby mieć urządzenie z dostępem do internetu.

Pożyczkę pozabankową może dostać każda osoba, która:

  • Ukończyła 18 lat - do 75 lat;
  • Jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej;
  • Posiada dowód osobisty;
  • Mieszka w Polsce;
  • Posiada aktywny numer telefonu oraz adres e-mail;
  • A także ma konto w banku;
  • Posiada zaświadczenie o dochodach.

Wnioskowanie o pożyczkę jest bardzo proste. Wystarczy wypełnić formularz przez internet. Oraz zaakceptować wszystkie wymogi. Należy również robić przelew weryfikacyjny w kwocie od 1 grosza do 1 złotego. Ma on na celu sprawdzeniu danego klienta, czy nie jest nigdzie zadłużony. Gdy weryfikacja przebiegnie pozytywnie, pieniądze wpłyną na konto klienta po 15 minutach. Firmy pożyczkowe sprawdzą swoich klientów w takich bazach dłużników jak: BIK, BIG, KRD czy ERiF.

Pożyczając pożyczkę pozabankową możemy również znaleźć się w trudnej sytuacji, gdy będziemy mieli problem z jej spłatą. Firmy pozabankowe w przypadku spóźnialskich wysyłają powiadomienia, tzn. monity, które niestety mogą być płatne. W przypadku gdy to nie pomoże, klienta czeka windykacja, komornik lub sąd.

Pożyczki bankowe

Osoby, które zastanawiają się nad pożyczką bankową, powinny przeanalizować swoje finanse. Ponieważ osoby bez zdolności kredytowej lub zalegające w bazach dłużników nie mają szans na taką pożyczkę. Na obniżenie zdolności kredytowej może wpływać wiele czynników. Między innymi negatywna historia w bazie BIK. Może ona np. wyniknąć z nieopłaconego mandatu czy zaległego rachunku za usługi telekomunikacyjne.

Takie osoby nie mają szans na otrzymanie pożyczki bankowej. Dostępność pożyczek lub kredytów udzielanych przez bank może być ograniczona. A dla tych, którzy mają czystą kartę, bank oferuje dużo usług finansowych. Kredyty udzielane przez bank wahają się do 150.000 złotych na dłuższy okres kredytowania. Do dyspozycji mamy również kredyt na zakup samochodu, mieszkania, działki czy mniejsze kredyty gotówkowe.

Klient, który pożycza pieniądze z banku, jest zobowiązany do wypełnienia dodatkowych dokumentów. A także do dostarczenia niektórych zaświadczeń, które umożliwią mu otrzymanie pożyczki. Korzystając z tej strony internetowej Finanstar.pl, możemy uzyskać sporo informacji na temat interesującej nas pożyczki bankowej.