Myślą bowiem, że taki produkt sprawi, że pożyczkodawca nie dowie się o negatywnej historii zgromadzonej w Biurze Informacji Kredytowej. Nie do końca jest to jednak prawda. Czym są pożyczki bez BIK i czy bezpiecznie jest z nich korzystać?

Czym są pożyczki bez BIK?

Pożyczki bez BIK to produkty finansowe, oferowane przez firmy z sektora pozabankowego. Proces ich udzielania polega na tym, że podczas analizy zdolności do spłaty nie jest sprawdzana baza Biura Informacji Kredytowej.

Jeżeli masz zaległości w spłacie zobowiązań, to pożyczkodawca nie powinien tego odkryć. Taka obawa wynika przede wszystkim z tego, że zła historia kredytowa przekreśli szanse na uzyskanie finansowania.

Czy pożyczki bez BIK są bezpieczne?

Żaden bank i większość firm pożyczkowych nie udziela już pożyczek bez BIK. Wynika to ze stosowanych przez nich zasad bezpiecznego pożyczania. Dzięki weryfikacji bazy Biura są w stanie wychwycić, kto jest nierzetelnym płatnikiem i zawczasu zablokować mu wypłatę środków. Osoby, które już teraz nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań, z dużym prawdopodobieństwem będą miały trudności w oddaniu kolejnego zadłużenia.

Dlatego lepiej unikać pożyczek bez BIK, bo renomowane instytucje ich nie udzielają, a te, w których znajdziesz tego typu ofertę, mogą narzucić naprawdę wysokie koszty.

Pożyczki bez BIK są również niebezpieczne dla Twoich finansów. Kolejna kwota do zapłaty co miesiąc może doprowadzić do rolowania długu, a w ostateczności nawet do egzekucji komorniczej.

Czym pożyczki bez BIK różnią się od innych pożyczek?

Pożyczki bez BIK różnią się od innych pożyczek tym, że firma, która ich udziela, nie sprawdza bazy Biura Informacji Kredytowej przed wydaniem decyzji. Nie oznacza to jednak, że można otrzymać finansowanie bez zbadania kondycji finansowej.

Firmy, które mają w ofercie pożyczki bez BIK, sprawdzają biura informacji gospodarczej, takie jak Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, BIG Info Monitor czy Rejestr Dłużników ERIF. Dzięki temu są w stanie sprawdzić np. to, czy komornik nie zajął Ci już konta ze względu na przeterminowane długi.

Co to jest BIK i jakie informacje tam trafiają?

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, do której informacje przekazują banki i większość firm pozabankowych i równocześnie korzystają ze zgromadzonych tam danych.

W BIK znajdują się informacje dotyczące:

  • aktualnie spłacanych zobowiązań finansowych (data powstania, kwota, rodzaj zobowiązania, okres spłaty, waluta),
  • terminów spłaty poszczególnych rat (czy wpłynęły terminowo czy nie),
  • złożonych zapytań o produkty kredytowe i pożyczkowe.

Informacje w BIK mogą być pozytywne i podwyższać szansę na uzyskanie kolejnego finansowania albo negatywne, które zmniejszają albo zerują zdolność kredytową.

Czy można usunąć siebie z BIK? Czy BIK da się „wyczyścić”?

Jeżeli swoje kredyty i pożyczki spłacasz terminowo, to informacje o posiadanych przez Ciebie zobowiązaniach, będą widniały w BIK tylko do momentu ich całkowitej spłaty.

Z kolei, gdy zdarzyły Ci się opóźnienia przekraczające 60 dni, a dodatkowo minęło 30 dni od momentu, w którym podmiot, w którym zalegasz ze spłatą Cię o tym poinformował, to dane o danym zobowiązaniu będą widoczne w BIK przez 5 lat.

Nie można samemu albo za pośrednictwem żadnej firmy, oferującej takie usługi, usunąć negatywnych zapisów z bazy. Dlatego trzeba uważać, bo takie oferty to z dużym prawdopodobieństwem oszustwo, które może prowadzić do wyłudzenia Twoich danych.

Jakie instytucje mają dostęp do BIK?

Dostęp do bazy BIK mają wszystkie instytucje, które współpracują z Biurem. Są to wszystkie banki i przeważająca większość firm pożyczkowych. Podmioty, które wysyłają informacje do bazy, również mogą z niej korzystać.

Informacje tam zebrane wykorzystują podczas badania zdolności kredytowej potencjalnych klientów.

Pamiętaj, że na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej możesz wykupić dostęp do własnego raportu. Znajdziesz tam dane o spłacanych przez Ciebie zobowiązaniach, złożonych zapytaniach kredytowych oraz zostanie Ci wyliczony scoring BIK, który odzwierciedli Twoją szansę na uzyskania kolejnego kredytu lub pożyczki – im więcej punktów, tym szansa jest wyższa.

Jak budować pozytywną historię w BIK?

Jest jedna zasada, która w dużej mierze pomaga budować pozytywną historię w BIK – swoje zobowiązania trzeba spłacać terminowo. Każda rata przelana bez opóźnień wpływa pozytywnie na Twój scoring. Jeżeli dodatkowo uda Ci dokonać wcześniejszej spłaty, to także zwiększasz swoją wiarygodność w oczach kredytodawców.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby nie posiadać zbyt wielu zobowiązań jednocześnie oraz w danym momencie nie wysyłać sporej liczby zapytań o kredyty czy pożyczki, bo obie te rzeczy obniżają scoring BIK.