Dlatego Norwegia, jako kraj docelowy emigrantów zarobkowych, stale rozważana jest w planach wielu przedstawicieli zawodów budowlanych w naszym kraju.

Praca w budowlance nie jest lekka, łatwa i przyjemna, tym bardziej więc doceniane są nie tylko godziwe zarobki, ale i fakt, że norweski rynek pracy jest rynkiem pracownika. Pracodawca bardzo dba o przysługujące mu prawa, przestrzega wszelkich ustaleń zawartych między związkami branżowymi a pracodawcami, zapewnia pracownikom wszelkie środki bezpieczeństwa, odzież ochronną, narzędzia a często także samochód na dojazdy do pracy.

Szczególnie dobrze odnajdują się w Norwegii dekarze oraz ich pomocnicy. To jedna z najlepiej wynagradzanych specjalności budowlanych. Warto pamiętać, że branża budowlana plasuje się na szczycie listy zarobków, tuż za branżą stoczniową. Jeśli masz wrażenie, że jakość twojej pracy w Polsce oraz poświęcany jej czas nijak ma się do zarobków, nie wahaj się poszukać pracy w Norwegii. Zobacz więcej na jobbassistanse.com/praca-w-norwegii/

Średnie zarobki dekarzy w Norwegii

Najlepiej działają na wyobraźnię konkretne dane. Przyjrzyjmy się zatem liczbom:

Branża budowlana – stawki minimalne za godzinę pracy:

  • Pracownik niewykwalifikowany bez doświadczenia – 177,80 NOK
  • Pracownik niewykwalifikowany z minimum rocznym doświadczeniem – 185,50 NOK
  • Pracownik wykwalifikowany – 197,90 NOK
  • Pracownik, który nie ukończył 18 lat – 119, 30 NOK

przypadku dekarzy, średnie zarobki miesięczne wynoszą:

NOK                      PLN

min – 26 586         12 261

max – 29 578         13 641

Zarobki dekarzy w Norwegii pozwalają wieść dostatnie życie, zarówno kiedy wyjeżdża się samemu, jak również gdy emigruje się całą rodziną. Obok płacy zasadniczej pracownicy branży budowlanej mogą liczyć na dodatki za pracę w nadgodzinach. Nie są to dodatki uznaniowe, ale regulowane przepisami prawa, co przesądza o tym, że pracodawca w żaden sposób nie może nimi manipulować. Jeśli obowiązki zawodowe wymagają nocowania poza miejscem zamieszkania, pracownik może liczyć na ekwiwalent w kwocie 33,99 NOK za godzinę pracy. Koszty dojazdu, zakwaterowania oraz wyżywienia ma obowiązek pokryć firma, która przenosi pracownika na budowę poza miejsce zamieszkania.

Dodajmy też, że Polacy osiągają 80% średniego dochodu rodowitych Norwegów, co stawia ich w naprawdę doskonałej pozycji.

Czy znajdę pracę bez znajomości języka?

Na norweskim rynku pracy znajdzie się miejsce także dla pracowników bez znajomości języków obcych. Jeśli jednak planujesz szukać pracy w Norwegii, a nie mówisz po angielsku ani norwesku, skorzystaj z usług agencji pośrednictwa. Dlaczego warto?

  • Dzięki agencji ogłoszenia o pracy zostaną przefiltrowane i trafią do Ciebie tylko te pasujące do Twoich wymagań.
  • Agencja jest gwarantem uczciwości pracodawcy. Tu nie ma miejsca na ogłoszenia - widma, na niesprawdzone i niezweryfikowane anonse, które niepotrzebnie rozbudzają nadzieje potencjalnych pracowników gotowych do emigracji.
  • Nieznajomość języka może być barierą uniemożliwiającą załatwienie wszelkich spraw urzędowych, w tym weryfikacji dyplomów, świadectw oraz dokumentacji związanej z przebiegiem zatrudnienia.
  • Doświadczony agent pośredniczący między polskim pracownikiem a norweskim pracodawcą jest instytucją, która opiekuje się obiema stronami procesu rekrutacji na każdym jej etapie.
  • Znalezienie pracy bez znajomości języka wiąże się z reguły z niższymi zarobkami. Opiekun z ramienia agencji wskaże, jak pokierować swoim rozwojem zawodowym, aby w możliwie krótkim czasie osiągnąć wyższe zarobki.
 

Zadbaj o dokumentację wykształcenia

W Norwegii znajdą bez problemu pracę zarówno dekarze mający świadectwo ukończenia kierunkowej szkoły zawodowej, jak i pomocnicy dekarzy dysponujący jedynie świadectwami odbycia stosownych kursów. W interesie pracownika leży zgromadzenie i przetłumaczenie całej dokumentacji związanej z wykształceniem i przebiegiem dotychczasowej pracy zawodowej (wymagane jest tłumaczenie przysięgłe na język norweski, duński, szwedzki lub angielski). Wszelkie błędy i uchybienia formalne w dokumentacji mogą skutkować odmową wydania fagbrev (świadectwo ukończenia norweskiego szkolenia zawodowego) i koniecznością pracy na stanowisku pracownika niewykwalifikowanego, a co wiąże się z niższymi zarobkami.

Firma JobbAssistanse, od 2009 roku zajmująca się pośrednictwem pracy za granicą, powstała z inicjatywy Artura Jemioła, który na norweskim rynku pracy przeszedł wszystkie stopnie awansu zawodowego – od dekarza, przez brygadzistę, następnie team leadera i driftsleadera. To właśnie nabyte doświadczenie oraz znajomość norweskiego rynku pracy i lokalnych realiów sprawiają, że JobbAssisanse jest firmą rzetelną, godną zaufania, dążącą do ułatwienia życia zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Dbając o dobro obu stron procesu rekrutacji JobbAssistanse nie podejmuje współpracy z nierzetelnymi pracodawcami jak i z potencjalnymi pracownikami, których wykształcenie, zaangażowanie czy nastawienie do pracy wzbudza jakiekolwiek wątpliwości natury merytorycznej czy etycznej.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę jobbassistanse.com