Jak w takiej sytuacji pozostać kreatywnym i jak w tym wszystkim znaleźć czas i miejsce na swoje pasje?

Każdy, kto miał okazję przynajmniej przez kilka dni pracować zdalnie, wie, że ma to tyle samo wad co i zalet. Chociaż z pozoru wydaje się być bardzo wygodne, rodzi za sobą mnóstwo problemów. Czy w związku z tym możliwe jest to, żeby być w niej efektywnym i czerpać z niej satysfakcję?

Wszystko jest kwestią podejścia

Chociaż może się to wydawać banalne, to jak poradzimy sobie z wyzwaniami, które stawia nam praca zdalna jest w dużej mierze kwestią naszego podejścia. Wiele osób traktuje ją jak urlop. Uznaje, że jeśli jest w domu, może w międzyczasie robić wszystko – gotować obiad, wieszać pranie czy majsterkować. To jednak nie prowadzi do niczego dobrego.

W sytuacji, kiedy jesteśmy zmuszeni pracować zdalnie przez dłuższy okres, prędzej czy później trafią nam się zadania, które będą wymagały od nas pełni skupienia i kreatywności. Wtedy też w trakcie pracy nie będzie już czasu na nic innego. Jeśli jednak od samego początku przyzwyczaimy się do robienia innych rzeczy, wszystko będzie nas rozpraszać. Mimo że będziemy pracować, z tyłu głowy będziemy mieli to, że trzeba nastawić pranie albo zrobić zakupy.

Przeczytaj także: Pracujesz zdalnie? Pamiętaj o zbilansowanej diecie

Żebyśmy mogli być efektywni, musimy oddzielić życie prywatne od zawodowego i to już od samego początku. W ten sposób łatwiej będzie nam nie tylko wykonywać zawodowe obowiązki, ale później i od nich odpoczywać. Jeśli będziemy mieli odpowiednie podejście, ze wszystkim powinniśmy sobie poradzić. Traktując pracę zdalną rzeczywiście jako pracę, bez problemu będziemy mogli się skupić, a przy tym być kreatywnym.

praca zdalna

Jak oddzielić życie prywatne od zawodowego?

Praca zdalna, kreatywność, pasje – chociaż wiele osób uważa, że nie da się tego pogodzić, jak najbardziej jest to możliwe. Trzeba tylko oddzielić życie prywatne od zawodowego. Jak to zrobić? Po pierwsze, o ile nie zrobił tego nasz przełożony, musimy wyznaczyć sobie ścisłe godziny pracy. Najlepiej, żebyśmy zaczynali od samego rana, kiedy to najlepiej jest nam się skoncentrować. Wtedy też praca zdalna, kreatywność i wszystko inne będzie nam przychodzić z o wiele większą łatwością.

Po drugie musimy zorganizować sobie miejsce, w którym nic nas nie będzie rozpraszało. O ile jest to możliwe, postarajmy się nie pracować w pomieszczeniu, w którym później będziemy odpoczywać. Najlepiej, żeby było to biuro. W przeciwnym razie po pracy wciąż będziemy czuli, że w niej jesteśmy, a to znacznie utrudni realizację swoich pasji. Jeśli nie mamy biura i musimy pracować w salonie, postarajmy się przynajmniej znaleźć miejsce na biurko tak, żeby nie pracować na kanapie albo przy stole.

Chcą oddzielić życie prywatne od zawodowego warto korzystać też z technologii, które to ułatwiają. Jeśli mamy dzieci albo hałasujących sąsiadów, sprawmy sobie wyciszające słuchawki.

więcej ciekawych treści na temat kreatywności znajdziesz na portalu Uzdalnieni.pl