W artykule podpowiadamy, jak pozbyć się problemów z wilgocią w samochodzie. Udzielamy prostych i praktycznych wskazówek, a także radzimy, jakie profesjonalne środki i elementy pomogą nam w zabezpieczeniu pojazdu.

Skontroluj stan samochodu

Podstawą zabezpieczenia samochodu przed działaniem wilgoci jest kontrola systemu odprowadzającego wodę z szyb i wnętrza auta. Sprawdźmy, czy kanały usytuowane pod maską oraz przednią szybą są drożne. Usuńmy zalegające odpadki, liście czy inne elementy blokujące odpływ wody. Skontrolujmy uszczelki przy drzwiach i oknach pojazdu. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieszczelności, postarajmy się je usunąć w profesjonalnym warsztacie samochodowym.

Wietrz samochód

To prosty sposób na to, aby zapobiec nagromadzeniu się wilgoci wewnątrz pojazdu, szczególnie późną jesienią i zimą. Podczas jazdy w chłodniejsze miesiące kokpit samochodu nagrzewa się, co w połączeniu z niską temperaturą na zewnątrz może powodować, że para wodna zacznie skraplać się na szybach, spływając na tapicerkę i inne elementy wyposażenia pojazdu. Aby zapobiec takiemu zjawisku, wystarczy po zakończeniu podróży samochodem przewietrzyć auto przez kilka minut.

Zadbaj o czystość kabiny

Utrzymywanie kabiny w czystości, regularne mycie i osuszanie wnętrza samochodu to kolejne bardzo proste działania, o których niestety zapomina większość kierowców. Warto też zadbać o to, aby nie wnosić do kokpitu zanieczyszczeń w postaci błota czy śniegu na butach - zanim wsiądziemy do samochodu po jesiennym spacerze, postarajmy się choć w minimalnym stopniu oczyścić obuwie.

Zainwestujmy w gumowe dywaniki, z których w razie potrzeby łatwo usuniemy zalegającą wodę. Raz na jakiś czas możemy podłogę samochodu wyłożyć gazetami - wchłoną one niepożądaną wilgoć. Jeśli jesteśmy właścicielami kota, wykorzystajmy nieco kociego żwirku do tego, by osuszyć podłogę w pojeździe. Dbajmy o usuwanie nie tylko samej wilgoci, ale także innych zanieczyszczeń - kurzu czy pyłu. Obecność tego rodzaju drobinek sprzyja bowiem utrzymywaniu się wilgoci.

Utrzymuj klimatyzację w nienagannym stanie

Postarajmy się utrzymywać wentylację samochodu w dobrym stanie. Regularnie wymieniajmy filtr kabinowy (przeciwpyłkowy), ponieważ to ten element odpowiada za właściwości powietrza, które jest wtłaczane do kabiny. Pamiętajmy, aby stosować przy tym tylko sprawdzone i wysokojakościowe części - takie jak filtry kabinowe ze sklepu motochemia.pl.

Regularnie serwisujmy klimatyzację, korzystając z usług fachowców, którzy w razie potrzeby na miejscu naprawią usterki. Przeglądy zaplanujmy tak, aby odbywały się one nie rzadziej niż co roku. Każdy kierowca może też spróbować samodzielnie wyczyścić przewody klimatyzacji, stosując w tym celu specjalne aktywne pianki (w formie wygodnego sprayu). Pomagają one pozbyć się nie tylko widocznych zanieczyszczeń, ale także namnażających się drobnoustrojów i grzybów.

Wypróbuj pochłaniacze wilgoci lub inne środki

W walce z wilgocią warto wspomóc się specjalistycznymi środkami i urządzeniami. Przykładem mogą być tutaj pochłaniacze wilgoci, które absorbują wodę z powietrza za pomocą specjalnego, silnie higroskopijnego preparatu. Świetnie sprawdzają się one w większości aut i w pojazdach, w których poziom wilgotności można określić jako umiarkowany. Działanie pochłaniaczy warto uzupełnić impregnatami i innymi środkami, dzięki którym tapicerka czy inne elementy nie będą niszczyć się w kontakcie z wodą.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat preparatów zabezpieczających poszczególne powierzchnie przed działaniem wilgoci? Przeczytaj artykuł: Materiał i lakier odpychający wodę? To możliwe na blogu sklepu motochemia.pl.