Przemysł tekstylny ma w naszym kraju solidne korzenie, choć przeżywał on swe wzloty i upadki. Pamiętamy o tym szczególnie tu, w Łodzi, gdzie znajdują się nasza firma. Region łódzki ma wciąż wyjątkowe znaczenie dla przemysłu tekstylnego, a my jesteśmy jego częścią i z dumą go reprezentujemy.

Kastella to producent dzianin oferujący kompleksowe usługi tekstylne. Nasza wszechstronność w tej dziedzinie wynika z faktu posiadania własnej dziewiarni, farbiarni oraz drukarni. Dzięki temu jesteśmy dla siebie niemalże samowystarczalni i realizujemy każde zamówienie. Produkowane przez nas tekstylia mogą być zarówno barwione, jak i drukowane, a ich przeznaczenie może być uniwersalne.

Są to bowiem produkty skierowane do dzieci, kobiet i mężczyzn. Jako Kastella jesteśmy przygotowani na każdą potrzebę i na każdy gust. Okazji i okoliczności, podczas których będziecie Państwo mogli korzystać z naszych dzianin, jest wiele.

Dzianiny – czym są?

Dzianina jest wyrobem włókienniczym, którego w przeciwieństwie do tkaniny cechuje elastyczność. Ponadto tworzą ją dwie, a nie jedna nitka. Duża rozciągliwość dzianiny wynika z dużego wyrobienia tworzącej oczka przędzy. Z dzianin powstaje wiele wygodnych i miłych dla skóry ubrań.

Przyglądając się dzianinie z bliskiej odległości, będziemy w stanie dostrzec jej strukturalną budowę. Otóż składają się na nią połączone ze sobą i uszeregowane w rzędach i kolumnach malutkie oczka. Produkowane na wielkich fabrycznych krosnach dzianiny mogą różnić się przede wszystkim długością nitki w oczku, ścisłością rządków albo ścisłością kolumienek.

Jak produkuje się dzianiny?

Na przestrzeni lat wymyślono kilka metod produkcji dzianin. Jednak zawsze niezbędne do ich tworzenia były maszyny. Aktualnie najpopularniejszą z nich jest metoda oparta na technice szydełkowania w porządku rządkowym. Odbywa się ono na specjalnych szydełkarkach dziewiarskich.

Kolejna technika również polega na szydełkowaniu, lecz odbywa się ona w układzie kolumienkowym. Maszyną, która jest odpowiedzialna za ten proces, nazywa się osnowarką. Umożliwia ona produkcję dzianin nawet z kilkudziesięciu osnów.

Trzecia metoda jest najbardziej archaiczna i stosuje się ją niezwykle rzadko. W przemyśle tekstylnym jest ona już niemalże zapomniana. Otóż jest to technika falowania, w której produkowane są dzianiny lewo i dwuprawne.