Osoby, które jeszcze nie wypełniły swoich PIT-ów, stoją zapewne przed dylematem: zrobić to tradycyjnie, czy może skorzystać z reklamowanych wszem i wobec programów PIT? Poniżej krótko o tym, czy warto uzupełnić swój formularz za pomocą takiego narzędzia.

Do 30 kwietnia każdy podatnik musi przedłożyć w Urzędzie Skarbowym swój PIT, będący udokumentowanym rozliczeniem się z tym organem ze swoich dochodów za rok ubiegły. Na dopełnienie tej formalności zostało więc jeszcze trochę czasu. To dobry moment, by zastanowić się, czy nie skorzystać po raz pierwszy ze specjalnego programu PIT, dzięki któremu wypełnienie naszego zeznania podatkowego okaże się prawdziwą błahostką. Oto kilka powodów, dla których warto uzupełnić swój PIT za pomocą programu.

 

1. Intuicyjność

Programy do wypełniania PIT-ów są wyjątkowo intuicyjne. Często uzupełnienie jednego pola skutkuje automatycznym wypełnieniem się pozostałych. Użytkownik prowadzony jest niemal za rękę przez każdy kolejny etap tego procesu, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędów jest naprawdę minimalne.

 

2. Brak opłat

Większość zaufanych programów PIT jest zupełnie darmowa i możliwa do ściągnięcia przez internet. Niektóre natomiast w zamian za pomoc oczekują przekazania 1% na rzecz pożytecznych organizacji. Nie trzeba się więc obawiać, że uzupełnienie swojego formularza zeznania podatkowego w nieco nowocześniejszy sposób wygeneruje dodatkowe koszty.

 

3. Łatwe w obsłudze

Oprócz tego, że programy te są niezwykle intuicyjne, to na dodatek skonstruowane zostały tak, by każdy użytkownik bez problemu potrafił je obsłużyć. Nie musisz być specjalistą od narzędzi komputerowych – program PIT to niezwykle łatwe urządzenie, które ma za zadanie pomóc, a nie zaszkodzić.

 

4. Możliwość wysyłki przez internet

Programy PIT często automatycznie oferują wysyłkę wypełnionego zeznania przez Internet. To doskonały sposób na dostarczenie swojego formularza. Dzięki temu unikniesz kolejek w urzędzie i niepotrzebnego stresu. Pamiętajmy, że do wysłania PIT-u przez internet nie potrzeba żadnego elektronicznego podpisu. Każdy podatnik ma prawo do rozliczenia się z fiskusem drogą elektroniczną bez żadnych przeszkód.

5. Bezpieczeństwo

Program działa intuicyjnie i ryzyko popełnienia przez niego błędu jest naprawdę niewielkie. Nie należy się bać, że program PIT będzie chciał nas w jakiś sposób oszukać. Sama wysyłka PIT-u przez internet również należy do bezpiecznych. Choć względy formalne są w tym wypadku ograniczone do absolutnego minimum, to siłą rzeczy potrzebna jest jakaś autoryzacja. Ta w tym przypadku polega tylko i wyłącznie na podanie jednej kwoty z PIT-u za rok 2013. Prawda, że niewiele?

 

Jak widać, program PIT sprawi, że wypełnienie PIT-u przestanie być zajęciem wymagającym i spędzającym sen z oczy. To doskonałe narzędzie, z którym poradzi sobie praktycznie każdy.

 

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz