Skutkuje to wykorzystaniem kitu pszczelego w terapii różnego rodzaju problemów medycznych - jak może nam pomóc?

Prozdrowotne właściwości propolisu

Wspomnianymi substancjami są liczne witaminy (z grupy B, C, D, E, prowitamina A), mikroelementy (m.in. wapń, magnez, cynk, potas, żelazo), kwasy organiczne, składniki lipidowo-białkowe, ale też szczególnie istotne w kontekście walorów prozdrowotnych flawonoidy, estry aromatyczne oraz terpeny. Jaki jest ich wpływ na organizm? 

Flawonoidy wykazują przede wszystkim działanie antyoksydacyjne, co pomaga zwalczać wolne rodniki (reaktywne formy tlenu, które są produktami ubocznymi licznych procesów metabolicznych). Co istotne, proces detoksykacji organizmu wspierają również takie przeciwutleniacze, jak wspomniane wyżej witaminy A, E, C. Estry aromatyczne działają zaś bakteriobójczo - podobnie jak terpeny, które dodatkowo wykazują właściwości przeciwgrzybicze. To właśnie z nich pozyskuje się olejki eteryczne niosące duże wsparcie m.in. w czasie walki z infekcją. Pomagają udrożnić drogi oddechowe, działają wykrztuśnie oraz łagodzą ból.

Na jakie problemy pomaga kit pszczeli?

Infekcje dróg oddechowych to tylko jedna ze sfer, w których wsparcie propolisu okazuje się skuteczne. Jest wykorzystywany także m.in. w takich dziedzinach, jak kosmetologia, dermatologia, ginekologia czy też stomatologia. W jakich jeszcze obszarach pomaga propolis?

  • Choroby układu oddechowego, w tym infekcje gardła oraz krtani - mogą być to zarówno zakażenia bakteryjne (na propolis wrażliwe są zwłaszcza paciorkowce i gronkowce), jak i wirusowe.
  • Schorzenia ginekologiczne - propolis hamuje rozwój m.in. pierwotniaka o nazwie rzęsistek pochwowy (łac. Trichomonas vaginalis).
  • Choroby reumatyczne.
  • Choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy - pomagają w tym właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe propolisu.
  • Problemy z układem sercowo-naczyniowym - kit pszczeli wpływa w tym zakresie m.in. na regulację ciśnienia oraz obniżenie poziomu cholesterolu.
  • Ból po usunięciu zębów - propolis może łagodzić stan zapalny oraz ból po ekstrakcji.
  • Afty, pleśniawki, stany zapalne dziąseł, zapalenie języka.
  • Oparzenia, owrzodzenia, trudno gojące się rany, rany pooperacyjne, egzemy, odleżyny - wyjątkowe działanie regenerujące propolisu wspiera odbudowę wszystkich typów tkanek.
  • Łojotok, łupież, trądzik - pomocne są w tym przypadku właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, które wykorzystywane są przez liczne środki z zakresu dermatologiczno-kosmetycznego.  

Wspomniane kosmetyki polecane są zwłaszcza osobom zmagającym się z tłustą skórą - propolis posiadają w swoim składzie m.in. kremy, mydła, maści, szampony, balsamy. Kit pszczeli znajdziemy także pod postacią propolisowych globulek i czopków dopochwowych, które pomagają walczyć z problemami kobiecego układu płciowego. Na rynku dostępny jest też propolis pod postacią tabletek, aerozolu czy też kropel, z których można wykonać zarówno suplementacyjny roztwór do picia, roztwór do płukania gardła, jak i inhalacje. 

Skupiając się na problemach z układem oddechowym, należy wspomnieć także o takich formach podania kitu pszczelego, jak syrop propolisowy lub skoncentrowane na łagodzeniu bólu gardła, pastylki do ssania. W tego typu środkach często towarzyszy propolisowi m.in. miód, dodatkowa witamina C oraz cynk - mikroelement niezwykle ważny dla prawidłowej pracy układu odpornościowego. 

Gama propolisowych produktów jest rzeczywiście szeroka, co wiąże się m.in. z faktem, że skład chemiczny opisywanego tu specyfiku nie pozwala na bezpośrednie wykorzystanie jego czystej postaci. Należy też pamiętać o przeciwwskazaniach, jakie stanowią chociażby ewentualne reakcje alergiczne. Jeżeli mieliśmy już problem z uczuleniem na jakikolwiek produkt pszczeli - np. miód - lepiej będzie z kitu pszczelego zrezygnować lub też skonsultować jego stosowanie ze specjalistą. Zadbajmy o bezpieczeństwo w tej sprawie, a o skuteczność i naturalne działanie propolis zadba już sam!