Każdy, kto choć raz zetknął się z kryzysem w firmie, wie, że niełatwo jest się obronić przed problemami. Tym, co spędza sen z powiek biznesmenom, jest najczęściej problem z zachowaniem płynności finansowej. Własna działalność wymaga ciągłych inwestycji, a pieniędzy – przynajmniej na początku – nie przybywa. Jak sobie poradzić, jak zyskać dobrą pozycję na rynku, jak zaoszczędzić? Podpowiadamy!

Wykazać się kreatywnością

Niewielkie firmy zmagają się z problemami nieco innej natury niż te, które są kluczowe np. w dużych korporacjach. Tutaj istotne jest każde działanie, każdy pracownik i absolutnie każdy wydatek. Wszystkie pieniądze muszą być skrupulatnie przeliczane i inwestowane tylko w niezbędne do funkcjonowania rewiry działalności. A najtrudniejsza jest pierwsza faza rozwoju biznesu, w której jeden błąd może nas kosztować utratę płynności finansowej, a nawet skończyć się poważnym kryzysem, a w efekcie, zamknięciem firmy. Wszyscy chcemy tego uniknąć. By solidnie wystartować na rynku – niezależnie od branży – należy zachować dużą ostrożność i konsekwencję w działaniu. Oraz wykazać się wielką kreatywnością, która wyróżnia najlepszych przedsiębiorców. Sprawne rozpoznawanie potrzeb konsumentów to nie wszystko. Trzeba też umieć zgrabnie i rozsądnie je wykorzystać.

Analiza potrzeb

Zanim w ogóle zdecydujemy się z rozpoczęciem działalności, odpowiedzmy sobie na kilka pytań. Po pierwsze – czy mam odpowiednie cechy? Czy umiem zarządzać ludźmi i potrafię sprawnie organizować sobie zadania? Czy sprawdzę się w roli szefa? Czego chce rynek? Jakich usług lub produktów chcą ludzie? Dopiero po takiej wstępnej analizie predyspozycji i potrzeb można zacząć tworzyć prawdziwy biznesplan. Im skrupulatniej wszystko zaplanujemy, tym mniejsza szansa na pomyłki. Pierwszy etap prowadzenia interesu wiąże się z dużym ryzykiem. To moment, w którym najwięcej ludzi rezygnuje, bo już w chwili startu biznesu zyskują świadomość, że nie posiadają odpowiednich kompetencji do wykonywania tego rodzaju pracy.

Oszczędności

Żeby w pierwszej chwili nie się wykorzystać wszystkich oszczędności, należy być też ostrożnym w przypadku zakupów. Nie bierzmy na siebie wszystkiego jednocześnie. Zacznijmy od tego, co jest nam niezbędne. Właściwie w każdej firmie przyda się samochód. Zamiast kupować go na kredyt albo wydawać wszystkie zgromadzone dotąd środki, zdecydujmy się na leasing samochodowy. To wygodna i bezpieczna opcja, z której mogą skorzystać nawet prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Warto poszukać konkurencyjnych ofert. Santander Consumer Multirent oferuje swoim klientom leasing na samochód osobowy lub dostawczy, elastyczne finansowanie, opłatę wstępną w wysokości 0% wartości auta, okres leasingu nawet do 60 miesięcy i uproszczone procedury wnioskowania o pojazd. A to tylko kilka korzyści, które niesie za sobą taka forma finansowania samochodu.