Szczególnie jeśli będzie to pierwszy rok dziecka w szkole może się to wiązać z emocjami, a jednocześnie z brakiem wiedzy na temat tego, jakie powinno być owo wyposażenie, co powinno się na nie składać i jaka będzie właściwa wyprawka. Warto więc zwrócić uwagę na pewne kwestie i podpowiedzi, które mogą się okazać pomocne dla robiących wyprawkę po raz pierwszy.

Najważniejsze kwestie związane z kompletowaniem wyprawki 

Dobrze będzie, jeśli wyprawka szkolna zacznie być kompletowana jeszcze w okresie wakacji. W ten sposób będzie można z jednej strony uniknąć kolejek w sklepach, gdy pod koniec wakacji i na początku roku szkolnego wszyscy masowo udają się do sklepów. Dodatkowo odpowiednio wcześnie planując wyprawkę, będzie można ją dobrze przemyśleć i spokojnie zaplanować, jakie elementy powinny się na nią składać. Dodatkowo wyprawka szkolna to oczywiście spory wydatek, więc jeśli jest możliwość rozłożenia go w czasie to również warto z tego skorzystać. 

Pierwsza wyprawka - co powinno się w niej znajdować

O ile szkoła obecnie dba o podręczniki, o tyle warto mieć świadomość, że na wyprawkę składa się dużo więcej elementów, które dziecko będzie potrzebowało w szkole. Na uwadze warto mieć różnego rodzaju artykuły piśmiennicze (długopisy, mazaki, kredki, ołówki), farby, materiały papiernicze (bloki, kartony techniczne, papiery kolorowe itp.), plasteliny i inne materiały. Do tego dołączyć trzeba plecak, jakiś wielofunkcyjny piórnik, zadbać o kapcie i worek, przygotować ubrania, tak by dziecko miało w czym chodzić do szkoły, co założyć na lekcje wychowania fizycznego. Dlatego ostatecznie koszty przygotowania wyprawki będą faktycznie wysokie i trzeba się do nich dobrze przygotować i możliwość ich rozłożenia w czasie będzie dużą wygodą. 

Czas na elektronikę - zmieniające się podejście do nauki 

Planując wyposażenie i wyprawkę szkolną, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że rynek się zmienia i swoją istotną rolę odgrywają obecnie także sprzęty elektroniczne, które staja się również częścią przygotowywanej wyprawki. Mając tego świadomość, powinniśmy również zwrócić uwagę na takie elementy wyposażenia jak laptopy. Obecnie już nikogo nie dziwi, że laptopy stają się częścią takiej wyprawki. W okresie pandemii, gdy szkoły przeszły na naukę zdalną ten sprzęt stał się istotnym elementem wyposażenia, dlatego wielu rodziców przygotowując pierwszą wyprawkę, decyduje się także sięgnąć po laptopa dla dziecka. 

Nauka przez zabawę - czy to możliwe? 

Rozpoczynając naukę dziecko, musi być przygotowane, że będzie się zmieniać jego świat. Dlatego trzeba się do tego przygotować i rola rodziców jest tutaj istotna. Należy zadbać np. o odpowiednie zabawki, dzięki którym możliwe że łatwiej będzie dziecku rozpocząć przygodę z nauką. Istnieją obecnie licznie dostępne propozycje gier i zabaw, które mogą się stać istotnym elementem wspierającym naukę u dziecka. Mając tego świadomość, powinno się zadbać o wybór dobrych zabawek dla dziecka, które do nauki będą pomocne. 

Planując wyprawkę szkolną dla dziecka, które będzie rozpoczynać przygodę ze szkołą warto będzie się do tego odpowiednio przygotować, zaplanować dobór właściwego wyposażenia, które będzie odpowiednie dla dziecka i ułatwi mu naukę. W sklepach produktów, które mogą stanowić wyprawkę nie brakuje, sztuką będzie ich właściwe dobranie.