Endoproteza stawu biodrowego i właściwa rehabilitacja umożliwiają szybki powrót do zdrowia i sprawności fizycznej.
Zwyrodnienie stawu biodrowego
Zwykle na początku mamy do czynienia z bólem pojawiającym się po długotrwałym wysiłku. Później, osoba chora odczuwa ból również w czasie odpoczynku. Pojawiają się graniczenia w ruchu. Stan ten jest efektem postępującej destrukcji elementów stawu takich jak chrząstka, torebka stawowa i inne tkanki tworzące cały staw. Chrząstka traci swoje właściwości amortyzujące. Na powierzchni głowy udowej i na obrzeżach panewki powstają wyrośla kostne dodatkowo ograniczające ruch, które powodują dalszą destrukcję stawu.
Endoprotezoplastyka
Gdy odczuwamy nieustający ból, a zmiany zwyrodnieniowe znacznie ograniczają ruchy, zaleca się wykonanie zabiegu, podczas którego dochodzi do wymiany zniszczonego stawu, czyli endoprotezoplastyki. Niesprawne elementy stawu zostają zastąpione sztucznymi implantami. Proteza stawowa może być całkowita lub częściowa, kiedy to wymienia się jedynie główkę kości udowej.
Co możemy zrobić przed operacją?
Warto wziąć pod uwagę współpracę z fizjoterapeutą jeszcze przed samym zabiegiem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pacjent może szybciej odzyskać sprawność po wszczepieniu endoprotezy. Rehabilitacja przedoperacyjna ma na celu poprawę ogólnej sprawności, wzmocnienie siły mięśni obręczy biodrowej i kończyn dolnych, a także zmniejszenie przykurczy w stawie biodrowym. Fizjoterapeuta pomaga również pacjentowi w opanowaniu umiejętności prawidłowego poruszania się o kulach. Przed zabiegiem warto również dostosować mieszkanie do potrzeb osoby po operacji.
Rehabilitacja po endoprotezie biodra
Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy jest niezwykle istotnym elementem całego procesu powrotu pacjenta do sprawności. Początkowo pacjent wykonuje ćwiczenia oddechowe mające na celu poprawę wentylacji płuc. Zmniejszenie bólu, uzyskanie mobilności w stawie biodrowym, poprawa elastyczności tkanek i odbudowanie siły mięśniowej to kolejne obszary, w których realizowana jest współpraca z fizjoterapeutą. Pacjent uczy się jak należy wykonywać ćwiczenia operowanej nogi, tak aby nie doszło do zwichnięcia operowanego stawu biodrowego. Moment wyjścia ze szpitala to oczywiście nie koniec. Okres rekonwalescencji trwa około 6 miesięcy. Praca z fizjoterapeutą w tym czasie pozwoli pacjentowi bezpiecznie wrócić do codziennej aktywności.
Komentarze do artykułu: Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego
Nasi internauci napisali 0 komentarzy