Coraz więcej inwestorów i instalatorów przekonuje się do tych urządzeń, zdając sobie sprawę z ich efektywności i dobrego wpływu na środowisko. Warto jednak wiedzieć, że są różne pompy ciepła, które są przeznaczone do różnych zastosowań. Niektóre z nich mogą nie działać tak, jak powinny w danych warunkach, co może skutkować małą efektywnością. Dobrze więc zapoznać się z poszczególnymi typami, co pomoże w odpowiednim wyborze.

Pompy ciepła PCWU

Tego typu pompy charakteryzują się niskim zakresem mocy, ponieważ około 1,5-2,5 kW. Nie jest to jednak wada, gdyż jest to wystarczająca wartość, by spełnić zadanie, do którego są przeznaczone – podgrzewania wody użytkowej.

Pompy ciepła PCWU istnieją w wariancie z podgrzewaczem o różnej pojemności w zależności od tego, ile osób mieszka w domu, co determinuje zapotrzebowanie, lub bez podgrzewacza, co pozwala ograniczyć koszty, jeśli posiadamy już w domu zewnętrzny podgrzewacz wody.

Pompy ciepła PCCO

Pompy PCCO znajdują zastosowanie w ogrzewaniu wody do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Z tego względu mają większy zakres mocy niż pompy ciepła typu PCWU, gdyż moc ta może sięgać nawet do 20 kW.  Dzięki temu sprosta nawet domom o dużej powierzchni użytkowej.

Często tego typu pompy ciepła występują w formie SPLIT, co oznacza, że są podzielone na dwie jednostki: zewnętrzną, która pobiera ciepło z powietrza, i wewnętrzną, która wykorzystuje pobrane ciepło do ogrzania wody. Dzięki temu pompa jest bardziej efektywna. Dodatkowo hałas, który zresztą nie jest wcale tak duży, wytwarzany przez zewnętrzną jednostkę nie jest słyszalny dla domowników przebywających wewnątrz budynku.

Pompy ciepła PCWB

Nie da się ukryć, że pompy ciepła przeznaczone do ogrzewania wody w basenie o objętości nawet 100 m2, jak to jest w przypadku pomp ciepła typu PCWB, wymagają jeszcze większego zakresu mocy niż w przypadku PCCO – tak dużej ilości wody nie da się wcale tak prosto zagrzać. Właśnie z tego względu zakres mocy tego typu pomp oscyluje w zakresie 4,5-26 kW.

Nie da się też ukryć, że charakteryzują się bardzo dużą efektywnością, bo ich COP (czyli współczynnik wydajności chłodniczej lub cieplnej w stosunku do pobieranej mocy) sięga nawet 6,6!

Jednak tego typu pompy nie nadają się do centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, gdyż ich duża część mocy byłaby niewykorzystywana. W tych przypadkach warto się zastanowić nad pompą ciepła o mniejszej mocy, która będzie bardziej odpowiadać potrzebom zdeterminowanym przez potrzeby domowników lub powierzchnię domu.

Zobacz też: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/