Rolety – kiedy warto się na nie zdecydować

Rolety na okno kojarzą się z tkaniną nawijaną na rolkę osłoniętą kasetą maskującą. W rzeczywistości są to rolety klasyczne, jedna z trzech odmian rolet. Poza nimi są jeszcze rolety rzymskie i rolety dzień-noc.

Rolety doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ponieważ nie zabierają przestrzeni. Rolety klasyczne i dzień-noc polecane są głównie do minimalistycznie urządzonych wnętrz w stylu skandynawskim bądź industrialnym. W bogato zdobionych wnętrzach w stylu glamour, boho, czy urban jungle bardzo ładnie prezentują się rolety rzymskie.

Rolety rzymskie – czym się różnią od klasycznych

Łatwiej powiedzieć, jakie są między nimi różnice. Jedyne, co łączy rolety klasyczne i rzymskie to miejsce montowania w górnej części okna, przy czym klasyczne rolety można zamontować bezpośrednio na ramie okiennej, rzymskie za pomocą specjalnych uchwytów. Oba rodzaje rolet można także zablokować na dowolnej wysokości okna.

Roleta rzymska nie jest chowana w żaden sposób. W nocy zasłania okno niczym zasłona (wizualnie jest do niej bardzo podobna), w dzień tworzy nad nim dekoracyjną fałdę materiału.

Rolety rzymskie, w przeciwieństwie do klasycznych, można zdjąć i wyprać. Choćby dlatego doskonale sprawdzają się w kuchni czy pokoju dziecinnym – rolety w tych pomieszczeniach są najbardziej narażone na zabrudzenia.

Rolety rzymskie – dlaczego warto wybrać je zamiast zasłon

Zasłony, mimo iż niewątpliwie bardzo dekoracyjne, zajmują dużo miejsca, szczególnie gdy są marszczone. Stylowa zasłona powinna sięgać do podłogi, a to nie zawsze jest możliwe. Teoretycznie można powiesić krótsze zasłony, nie będą się już jednak prezentować tak elegancko. W tym momencie na scenę wkraczają rolety rzymskie, które po rozwinięciu kończą się na wysokości parapetu lub tuż pod nim.

Warto też zauważyć, że zasłony zabierają cenne centymetry po obu stronach okna, co w małym wnętrzu może być kłopotliwe. Rolety nie sprawiają tego problemu.

Zobacz: Rolety rzymskie, czyli estetyczna ochrona przed słońcem

Rolety rzymskie – jaka tkanina na rolety

Rolety rzymskie można uszyć z dowolnej tkaniny zasłonowej. W sypialni najlepiej sprawdzi się tkanina zaciemniająca, np. blackout. W salonie można powiesić rolety z mikrowłókna, żakardu lub welwetu. Mikrowłókno doskonale sprawdzi się także w kuchni - jest łatwe w utrzymaniu czystości i bardzo trwałe.

Eurofirany od ponad dwudziestu ośmiu lat dostarczają klientom wysokogatunkowe tkaniny, wyroby gotowe i dekoracyjne dodatki do wnętrz. Oferują między innymi szycie na wymiar firan, zasłon i rolet. Zamówienia na nie można składać w sklepie online za pośrednictwem kalkulatora szycia firan i zasłon lub w jednym z kilkudziesięciu salonów stacjonarnych. Z dostępnego na stronie internetowej bloga można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat aranżacji wnętrz. W ofercie marki Eurofirany pojawiły się niedawno trzy nowe kolekcje: Ella Line, Diva Line i Reina Line.