Mowa nie tylko o godzinach i kierunkach odjazdów, lecz także wszelkich innych cennych informacjach, które mogą dotyczyć Twoich planowanych tras. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i jak uniknąć problemów podczas podróży.

Rozkład jazdy pociągiem – na co zwrócić uwagę?

Obecnie coraz rzadziej istnieje potrzeba czytania fizycznego rozkładu jazdy na danej stacji. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z internetowym rozkładem, dzięki któremu można szybko i sprawnie zaplanować całą trasę, a nawet od razu kupić bilet. Rozkłady są dostępne m.in. na stronie EuroPodróże, która udostępnia dodatkowo wyszukiwarkę połączeń. Takie funkcje to zdecydowanie ogromna przewaga internetowych rozwiązań nad tradycyjnymi opcjami – wystarczy wpisać datę wraz ze stacją początkową i końcową, aby błyskawicznie znaleźć najwygodniejsze połączenie i zakupić bilet. Nadal jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które mogą mieć spore znaczenie w trakcie podróży.

Przede wszystkim należy pamiętać, że internetowe wyszukiwarki połączeń zwykle domyślnie wskazują wszystkie możliwe trasy – w tym również te z przesiadkami. Obok takiego połączenia zwykle znajdziemy informację, ile przesiadek należy odbyć. Często jednak wolimy unikać takich podróży – m.in. dlatego, że jeśli chociaż jeden z pociągów się spóźni, będzie trzeba zmienić cały plan. Zawsze warto zatem w pierwszej kolejności brać pod uwagę połączenia bezprzesiadkowe, a te z przesiadkami wybierać dopiero w ostateczności.

Jak sprawnie i wygodnie podróżować pociągiem?

Jeżeli jesteśmy już na stacji, warto wiedzieć, na który peron trafić. Przy zakupie biletu przez internet nie zawsze dostaniemy informację na ten temat. Będąc już na dworcu, możemy zajrzeć w kilka miejsc, aby się tego dowiedzieć. Pierwsze z nich to tablica odjazdów i przyjazdów – wystarczy znaleźć na niej swój pociąg. Najłatwiej rozpoznać go po numerze składu, który będzie podany zarówno na bilecie, jak i na tablicy. Aby ułatwić zorientowanie się w odjazdach i przyjazdach, najpopularniejsze trasy PKP otrzymują ponadto osobne nazwy kojarzące się z historią i geografią Polski (np. „Krakus” – kurs Warszawa–Kraków, „Tatry” – Warszawa–Zakopane; „Kossak” – Wrocław–Przemyśl). Na tablicy można znaleźć również numer peronu, który powinien być dostępny także w rozkładzie wywieszonym na dworcu. Najłatwiej szukać tam pociągów alfabetycznie po ich kierunku (patrząc według stacji końcowej – dworzec, na którym wysiadamy, nie zawsze będzie ostatnim punktem trasy pociągu).

Kolejne miejsce na odkrycie peronu to okienko sprzedaży biletów, gdzie możemy po prostu zapytać się o tę informację osoby z obsługi. Można również zadzwonić na infolinię przewoźnika.

Zniżki dla pasażerów

Planując podróż, warto też zwrócić uwagę na to, ile zapłacimy za bilet – szczególnie jeśli jesteśmy uprawnieni do zniżki lub podróżujemy z pasażerami, którzy mogą skorzystać z takiej opcji. Dla przykładu dzieci do lat 4 podróżują za darmo, ale wciąż muszą mieć bilet: w tym przypadku zniżka wynosi po prostu 100%. Tańsze bilety są dostępne również dla dzieci i młodzieży z ważną legitymacją szkolną, studentów, doktorantów, seniorów powyżej 60. roku życia, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, osób represjonowanych politycznie, honorowych dawców krwi i kilku innych grup.

Najważniejsze rzeczy w rozkładzie jazdy pociągiem

Gdy spojrzymy na plakatowy rozkład jazdy pociągiem wywieszony na stacji, znajdziemy tam też dużo innych przydatnych informacji. Oprócz peronu znajduje się tam m.in.:

  • dokładny numer toru, z którego odjeżdża pociąg;

  • godziny przyjazdu na konkretne stacje;

  • skrót oznaczający przewoźnika (np. IC – Intercity; EIC – Express InterCity);

  • typ pociągu.

Poszczególne kursy mogą być ponadto oznaczone przydatnymi piktogramami, których objaśnienie widoczne jest zwykle na dole plakatu. Dowiemy się z nich chociażby o zastępczej komunikacji autobusowej czy obecności dodatkowych wagonów (np. wagonu sypialnego czy restauracyjnego). W ten sposób możemy sprawdzić też, czy w pociągu jest biletomat i czy dany skład oferuje możliwość przewozu rowerów. Co ważne, wszystkie z tych informacji można znaleźć często też w internetowych wyszukiwarkach – m.in. na portalu EuroPodróże.