Skandynawski styl pokochano za prostotę, elegancję i tchnienie spokoju w intensywny rytm życia mieszkańców dużych miast. Podpowiadamy, w co wyposażyć salon, jeśli chcesz urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim.

Historia stylu skandynawskiego sięga XIX wieku. Za prekursora stylu uważa się Carla Larssona, pochodzącego ze Szwecji malarza i projektanta, którego twórczo pasjonowały jasne, mocno oświetlone wnętrza. Malarz w swoich obrazach wielokrotnie przedstawiał wnętrze własnego domu, który choć był bardzo estetyczny, jednocześnie cechował się komfortem i niskim kosztem utrzymania. Tak narodził się „kanon” stylu skandynawskiego, który wyznaczają proste i ponadczasowe formy, duża rola oświetlenia, a także wykorzystanie naturalnych materiałów (takich jak płótno, bawełna i len).

Fotele i krzesła

Pierwszym elementem niezbędnym do tego, aby nasz salon nabrał skandynawskiego charakteru, są fotele i krzesła. W stylu skandynawskim typowe dla tego rodzaju mebli są charakterystyczne, cienkie i wysokie nóżki fotela. To one nadają meblowi pożądanej lekkości i sprawiają, że meble o tego rodzaju designie nie przytłoczą nawet bardzo małych pomieszczeń. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w aranżacji nowoczesnej, minimalistycznej czy skandynawskiej. Krzesła do salonu w stylu skandynawskim mogą mieć wysokie oparcie, typowe dla klasycznych krzeseł, lub niskie, sięgające do połowy pleców. Meble o niższych oparciach doskonale sprawdza się w małych pokojach, nadając im harmonii i elegancji.

Sprawdź również: Krzesła nowoczesne, które mogą zagościć w Twoim domu.

Stół

Jednym z podstawowych mebli w każdym salonie jest stół. Stoły do salonu w stylu skandynawskim charakteryzują się bardzo prostą formą. Nie znajdziemy w nich kunsztownych zdobień, daleko im też do masywności obecnej w stylu Art Déco. Stoły, podobnie jak krzesła w stylu skandynawskim, mają wąskie, bardzo wysokie nogi, blaty zaś są proste i cienkie. Styl skandynawski lubi drewno, dlatego nogi stołu wykonane ze stali często pojawiają się w towarzystwie drewnianego blatu. Z kolei metalowy blat może być oparty o drewniane, dębowe nogi.

Meble wypoczynkowe

Ostatnim elementem do urządzenia salonu w stylu skandynawskim jest wypoczynek i sofa. Sofa w stylu skandynawskim cechuje się płytkim siedziskiem i niskim oparciem. Jeśli chcesz konsekwentnie zachować styl skandynawski w salonie, sięgnij po pikowaną tapicerkę w szarościach, bieli lub czerni.

Nie chcesz urządzić całego mieszkania w stylu skandynawskim? Nie szkodzi! Nasze propozycje doskonale sprawdzą się także do innych współcześnie pożądanych aranżacji, a więc stylu minimalistycznego czy stylu loftowego. Są wyborem bezpiecznym, który zagwarantuje, że Twoje wnętrze będzie nowoczesne i wzbudzające podziw każdego, kto przekroczy próg domu. Pamiętaj też, że styl skandynawski nie jest stylem jednolitym. Wyróżnia się takie „podgatunki” stylu skandynawskiego jak new nordic, styl folkowy czy scandi chic.