Na polskim rynku można zaopatrzyć się w samochód - o ile można go tak nazwać - dla którego nie jest wymagane posiadanie uprawnień kategorii B. Co więc należy o tym wiedzieć?

Samochód bez prawa jazdy- czy to możliwe?

Okazuje się, jak zresztą można przeczytać na portalu motoryzacyjnym Moto Klub, w Polsce istnieje możliwość poruszania się pojazdem, bez uprawnień kategorii B. Z danych wynika, że w naszym kraju coraz chętniej rejestrowane są tak zwane "mikrosamochody". Jednak czy do ich prowadzenia nie są wymagane żadne uprawnienia, skoro może zarejestrować je jedynie osoba z uprawnieniami z kategorii AM, B1, B lub A? Co więcej, jeśli zamierzamy prowadzić czterokołowce lekkie, wymagane jest posiadanie uprawnień A, B lub B1. Skąd więc pojęcie, że można prowadzić jakikolwiek samochód bez prawa jazdy? Okazuje się, że najczęściej wynika to z błędnej interpretacji przepisów, a jedynym "autem", który nie wymaga uprawnień jest tak zwany mini car, a wszystkie inne pojazdy podlegają surowym wymogom prawnym.

Jazda bez prawa jazdy mini carem- przepisy

Jazda bez prawa jazdy dla większości z nas wydaje się czymś anormalnym. Nie można przecież poruszać się w ruchu drogowym nie mając zielonego pojęcia o przepisach. Przepisy ogrywają tu najistotniejszą rolę, a ich błędna interpretacja przyczynia się do nieporozumień. Okazuje się, że w myśl przepisów dotyczących motorowerów, aż do 2013 roku można było prowadzić motorower, jednak wymagane było ukończenie 18 roku życia. W czasie obecnym, należy posiadać prawo jazdy kategorii AM, które obowiązuje również w przypadku lekkich czterokołowców. To właśnie niewłaściwa interpretacja sprawiła, że zaczęto myśleć, iż można prowadzić pojazdy - z zachowaniem odpowiednich wymogów - bez prawa jazdy. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że przepisy motorowerowe, dotyczą tylko i wyłącznie poruszania się motorowerami, a nie jak sądzi większość z nas - również lekkimi czterokołowcami. Okazuje się, że aby prowadzić zwykły czterokołowiec, niezbędne jest posiadanie uprawnień kategorii B1. Jednak na rynku wciąż dostępne są samochody bez prawa jazdy, które można zakupić za dość pokaźną kwotę. Zacznijmy od tego, że tytułowe samochody bez prawa jazdy to tak zwane mini cary. Są to pojazdy o pojemności silnika, która nie przekracza 50 centymetrów sześciennych. Czy wobec tego można w ogóle nazywać je samochodami? Mini cary powoli, ale skrupulatnie zdobywają kolejnych zwolenników i stają się coraz popularniejsze na polskim rynku motoryzacyjnym. Okazuje się, że są to pojazdy o prawdziwie niewielkich rozmiarach, czterokołowe, które mogą pomieścić jedynie dwie osoby. Co więcej, nie rozwiną one prędkości większej niż 45 kilometrów na godzinę. Jest to niezwykle rzadki widok na polskich drogach. Jazda bez prawa jazdy, tego typu pojazdami jest więc możliwa, a osoby bez uprawnień, mogą podróżować dzięki temu samodzielnie. Co więcej, mimo tego, iż mini cary mają bardzo zbliżoną budowę do typowych, znanych nam pojazdów, mogą być bez problemu zarejestrowane jako motorowery. Wówczas jazda bez prawa jazdy staje się faktem. Mini cary są niezwykle popularne u naszych północnych sąsiadów, czyli w Szwecji, gdzie po drogach porusza się wiele mini carów, wyposażonych w specjalne oznakowanie. Co więcej muszą one - w przypadku natężenia ruchu drogowego - poruszać się maksymalnie przy prawej krawędzi, by umożliwić inny pojazdom wymijanie. Te niewielkie pojazdy są zaprojektowane tak, by rozkładały one równo ciężar, co oznacza - że fizycznie nie jest możliwe dachowanie z ich udziałem. Okazuje się, że samochody bez prawa jazdy, lub takie które wymagają uprawnień chociażby kategorii AM są niezwykłym ułatwieniem dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, a czują chęć i potrzebę poruszania się po drogach, podobnie jak pełnoprawni kierowcy z prawem jazdy kategorii B. Jednak warto dokładnie zaznajomić się z przepisami, by ich mylnie nie zinterpretować.