Nie dość, że odbiorca chowa się za monitorem, to musisz zadbać o wiele spraw. Domena, znajomość przepisów o plikach cookies i RODO, umiejętność rozreklamowania się w sieci. A co najważniejsze, i miejsce przechowywania wirtualnych danych. Podpowiadamy, jakie będzie najodpowiedniejsze.

Początkujący bloger i wizytówka firmy

Chcesz mieć własne miejsce w sieci - teksty, zdjęcia, video... Cykliczne wpisy, galeria, dane kontaktowe. Do tego ruch sieciowy (czyli ilość wejść na stronę dziennie) spory, ale nie ogromny. To typowa strona internetowa blogerów czy przedsiębiorstw. By mieć swoją wizytówkę w sieci czy nawet nieduży sklep internetowy, wystarczy hosting dla firm. To wynajęte miejsce na fizycznym urządzeniu przechowującym dane. Hostingodawca dba, by było ono połączone z internetem 24 godziny na dobę i by twoje dane były bezpieczne. Zapewnia obsługę i intuicyjny panel administratora, z którego obsługą łatwo sobie poradzić. Wynajmujesz miejsce na dane stron z wieloma innymi klientami. Wady? Bywa niestabilny (strona może czasowo się nie wyświetlać lub wolniej ładować) oraz może się przeciążyć gdy ruch na stronie jest zbyt duży. Strona może wtedy zostać zablokowana.

Duży sklep internetowy, serwis informacyjny

Dla tych działalności najlepiej sprawdza się serwer dedykowany lub VPS. Czym się różnią?

VPS (z ang. Virtual Private Server) to tańsza opcja. Sam jesteś sobie administratorem, co wymaga już pewnych umiejętności technicznych. Sam robisz kopie zapasowe danych i dbasz o konfigurację.

Serwer wirtualny VPS przechowa nie tylko stronę www, ale też bazę zdjęć, pliki firmowe, dane klientów i ich kont, konta e-mail wraz ze wszystkimi przesyłanymi plikami. Dlaczego to dobre rozwiązanie? VPS pozostaje wirtualny, bo to serwer wydzielony na urządzeniu fizycznym, które zajmuje miejsce w pomieszczeniach usługodawcy, a nie twoich. Do tego płacisz za to, czego realnie używasz - ilość używanych RAM możesz zwiększać lub zmniejszać w zależności od tego, jaki jest ruch na stronie.

Serwer dedykowany - to wyższa szkoła jazdy. Potężny serwis internetowy wymaga osobnego urządzenia, bo ma być niezawodny, zawsze otwieralny i bezawaryjny. Wyobraźmy sobie że któryś z czołowych polskich serwisów informacyjnych nie działa, gdy wydarzy się coś wstrząsającego, bo ruch na stronie staje się zbyt duży... Nie, są strony, które nie mogą sobie na to pozwolić. Dla nich idealną ofertą jest serwer dedykowany, taki jak serwer dedykowany Sprint Data Center. To solidny komputer, którego z nikim nie trzeba dzielić. Wada? Wymaga profesjonalnej obsługi informatycznej. No i cena, która jest najwyższa z prezentowanych usług, ale idzie za nią jakość.

Najważniejsze to znać zapotrzebowanie swojej internetowej działalności. Z tym zestawieniem o wiele prościej będzie wybrać odpowiednią usługę. A jeśli nadal nie wiesz, na co się zdecydować, skorzystaj z okresu próbnego Sprint Data Center. Przez 7 dni możesz testować wybrany wariant. W ten sposób sam przekonasz się, co dla ciebie jest najlepsze.