Jeżeli jesteś na etapie wybierania maski lakierniczej, to musisz zwrócić szczególną uwagę na jej idealne dopasowanie do kształtu swojej twarzy oraz charakteru wykonywanych prac. To bardzo ważne, bo wpływa nie tylko na Twój codzienny komfort, ale też bezpieczeństwo.

Dlaczego potrzebujesz maski lakierniczej?

Maska lakiernicza to podstawowy element ochronny każdego specjalisty, który ma do czynienia z malowaniem proszkowym. Jeżeli specjalizujesz się w tej technologii to zapewne wiesz, jak drażniące dla dróg oddechowych są lotne związki preparatów uwalniane do powietrza podczas lakierowania proszkowego. Nie należy dopuścić do sytuacji, w której będą one regularnie atakowały Twój układ oddechowy. Są bowiem silnie toksyczne, więc dość szybko prowadzą do uszkodzenia narządów – mózgu, wątroby, a także gardła, krtani, płuc i oskrzeli. 

Aby im zapobiegać trzeba stosować dobre maski przeciwpyłowe https://farbyonline.eu/429-maski. Dzięki nim nie tylko zatroszczysz się o swoje zdrowie, ale też samopoczucie, bo zablokują dostęp do nieprzyjemnych, drażniących zapachów. Z uwagi na doskonały poziom ochrony maski z filtrem znajdują zastosowanie nie tylko w lakierniach proszkowych, ale też wszystkich miejscach, gdzie zachodzą procesy elektrolityczne (przy produkcji klejów, lakierów, wytrawieniu metali, procesach rolniczych). 

Kompleksowa ochrona dzięki masce przeciwpyłowej

Chociaż maska lakiernicza bywa nazywana przeciwpyłową, to w istocie chroni przed kontaktem z wieloma innymi substancjami. Zalicza się do nich także cząsteczki aerozoli, opary rozpuszczalników, drobinki lakierów, rdzy, gorącą parę, gazy i nieprzyjemne zapachy.

Jednak z tymi wszystkimi funkcjami nie poradzi sobie zwykła maseczka, a specjalistyczny produkt wyposażony w wymienne filtry węglowe lub pochłaniacze. A jeżeli taki filtr znajduje się w Twojej masce, to oznacza, że musisz pamiętać o jego regularnej wymianie. Sama maska w tym przypadku nie stanowi żadnej ochrony, a korzystanie z produktu z mocno zabrudzonym filtrem może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Rodzaje masek lakierniczych

Wybór konkretnej maski lakierniczej zależy przede wszystkim od tego, z jakimi substancjami masz do czynienia na co dzień, a także od tego, jakie są Twoje osobiste preferencje i wymagania. Wygodną opcją jest półmaska lub półmaska z wymiennymi filtrami. Najważniejsze jest to, aby posiadała stosowny certyfikat jakości i bezpieczeństwa.