Które rozwiązanie jest jednak korzystniejsze? Poznaj zalety i wady.

Termoizolacja budynków – zniweluj straty ciepła

 

Z pewnością każdy z nas widział prace budowlane, które polegają na obkładaniu ścian materiałem, mającym na celu zatrzymanie uciekającego ciepła z wnętrza budynków. Najczęściej zadanie to zlecane jest specjalistycznym firmom, które mają doświadczenie w pracy na wysokościach. Rzadziej właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wynajem rusztowań i samodzielne układanie płyt styropianowych lub wełny mineralnej.

Ten zabieg najczęściej stosowany bywa w obiektach starszych i słabiej izolowanych.  Obecne technologie wdrażane w budownictwie energooszczędnym nie wymagają dokładania dodatkowych materiałów, które pozwalałaby na poprawę szczelności ścian i odgrodzenie ich od czynników atmosferycznych. Jest to podyktowane zmieniającymi się normami, które obejmują ciepłochronność ścian. W nowoczesnym budownictwie ściany najczęściej wykazują trzykrotnie niższy współczynnik przenikania ciepła niż to miało miejsce jeszcze kilka dekad temu.

 

Badanie energetyczne kamerą termowizyjną

 

Budynki wzniesione kilkadziesiąt lat temu najczęściej wymagają termomodernizacji. Jest to spowodowane korozją materiałów, osiadaniem budowli oraz wieloletnim działaniem czynników atmosferycznych. Z tego powodu, przed przystąpieniem do robót termoizolacyjnych, warto przeprowadzić audyt energetyczny. Pozwoli on na ustalenie, którędy i ile ciepła ucieka z wnętrza budynku. To badanie będzie również ułatwieniem przy podejmowaniu decyzji, jaki materiał termoizolacyjny wybrać.

 

Styropian czy wełna mineralna?

 

Najbardziej popularnymi materiałami ocieplającymi są wełna mineralna oraz styropian. Cechują się one podobnymi parametrami termoizolacyjnymi, ale różnią się od siebie właściwościami technicznymi.  Porównajmy zatem ich zalety i wady.

Styropian

 

Jest to bardzo lekki materiał, który nie spowoduje obciążenia ścian w miejscach jego umocowania. Ten produkt charakteryzuje się niską ceną i małą nasiąkliwością. Jest bardzo prosty w obróbce i w montażu w miejscach docelowych. Zwykle do prac budowlanych wykorzystuje się rusztowania, czasami stosuje się również podnośnik koszowy, który pozwala dotrzeć w trudnodostępne miejsca.

Słabszą stroną styropianu jest niewielka izolacyjność akustyczna, dlatego nie nadaje się on do jednoczesnego wyciszania pomieszczeń. Styropian jest materiałem dość delikatnym – ma słabą odporność na ściskanie, dlatego łatwo go uszkodzić. Nie jest on odporny na ogień, co może mieć duże znaczenie m.in. przy ocieplaniu strychu.

Wełna mineralna

 

Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, odpornym na wysokie temperatury. Świetnie dopasowuje się do miejsca, w którym przewidziano prace termoizolacyjne. Wełna mineralna jest także paroprzepuszczalna, ale nie znosi nadmiernej wilgoci. Niestety w momencie nasiąknięcia wodą, traci swoje właściwości termoizolacyjne. Produkt ten jest dość lekki i elastyczny, jednak jest sporo cięższy od styropianu.

Dopasuj materiał do specyfiki budynku

 

Przed podjęciem decyzji o wyborze materiału termoizolacyjnego, warto uzyskać informacje o produktach, z którego wykonano ściany budowli. Te dane ułatwią architektowi przygotowującemu projekt termoizolacji, zaproponowanie właściwego materiału. Dobrze dobrana termoizolacja nie nadwyręży budżetu inwestora, a skutecznie zabezpieczy budynek przed stratami ciepła.