Naprzeciw naszym potrzebom wychodzi technologia. Konstruktorzy przewidzieli zamontowanie świetlików dachowych w tych miejscach, gdzie okna są niewystarczającym źródłem światła.

Świetliki dachowe przede wszystkim zapewniają nam naturalne światło przez cały okres dnia, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo pozwala to na zmniejszenie rachunków za prąd. Chociaż rozwiązanie to wymaga dodatkowych nakładów finansowych, to jednak ma szereg korzyści.

Najważniejszym plusem zastosowania świetlików dachowych jest możliwość wykorzystania naturalnego światła przez cały okres dnia, ma to dobroczynny wpływ na zdrowie a przede wszystkim wzrok. Korzystanie z naturalnego światła na korzystny wpływ samopoczucie. Pomaga zmniejszyć rachunki za prąd, ale też pomaga dogrzać pomieszczenia za pomocą światła słonecznego.

Zastosowanie

Świetliki dachowe płaskie to bardzo przydatne elementy konstrukcyjne pozwalające zapewnić dostęp naturalnego światła dziennego w różnego rodzaju budynkach zarówno prywatnych, jak i przeznaczonych do celów firmowych. Mogą być one stosowane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i halach produkcyjnych czy magazynowych. Pozwolą one doświetlić wszystkie te miejsca, gdzie zastosowanie tradycyjnych okien jest niewskazane lub niemożliwe. Zastosowanie świetlików pomaga zredukować rachunki za prąd, ale też ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób korzystających z pomieszczeń doświetlonych za ich pomocą.

Rola świetlików dachowych płaskich

Świetliki dachowe płaskie przede wszystkim mają na celu wprowadzenie naturalnego światła do pomieszczeń, tym samym minimalizują potrzebę korzystania ze sztucznych źródeł światła. Dzięki temu można obniżyć koszty związane z użytkowaniem budynku. Odpowiednio rozmieszczone świetliki mogą naprawdę znacząco wpłynąć na koszty energii elektrycznej w budynku. Warto zwrócić też uwagę, że światło słoneczne jest znacznie zdrowsze dla oczu. Świetliki mogą też wpływać na wentylację, ale co ważne mogą też służyć jako dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie wersji świetlika z otwieraną klapą uzyskamy dodatkową wentylację. Natomiast jeśli zdecydujemy się na model z siłownikiem podłączonym do instalacji przeciwpożarowej, będzie on pełnił funkcję klapy oddymiającej. Kolejnym zastosowaniem może być użycie świetlika jako praktycznego włazu dachowego- oczywiście pod warunkiem, że zostanie on zamontowany w takim miejscu, które umożliwi podczepienie drabiny lub schodków. Opcji wykorzystania świetlika jest naprawdę wiele.

0000000

Świetliki dachowe płaskie to nazwa, charakteryzująca konstrukcje wystające ponad powierzchnię i stosowane są na płaskich dachach. Oprócz świetlików płaskich wyróżniamy też:

- świetliki kopułkowe,

- świetliki dwuspadowe, trójkątne

pasma świetlne,

- świetliki tunelowe,

- wyłazy dachowe.

W swojej konstrukcji świetliki dachowe płaskie najbardziej przypominają wersję kopułkową, lecz charakteryzują się one innym kształtem pokrywy, w przeciwieństwie do pasm świetlnych, świetliki płaskie to pojedyncze, niewielkie otwory wpuszczające jednostkowo mniejszą ilość światła. Uzależnione jest to oczywiście od potrzeb budynku.

Świetliki dachowe – gdzie należy je stosować?

Świetlik dachowy płaski pomyślany jest do montażu na powierzchniach o bardzo małym lub zerowym nachyleniu, takie konstrukcje najczęściej używane są w przypadku budynków przemysłowych. Sprawdzają się one idealnie w halach magazynowych czy produkcyjnych, ale też obiektach handlowych takich jak hurtownie czy supermarkety. Ponieważ najczęściej takie budynki mają dachy płaskie, są idealne do montowania świetlików płaskich. Ponieważ w takich dużych obiektach ciężko doświetlić pomieszczenie za pomocą samych okien, świetliki będą idealne. Ich plusem jest to, że mogą być zamontowane w niemal dowolnym miejscu na dachu.

Konstrukcja świetlików dachowych płaskich

Dzięki konstrukcji świetlików dachowych, można je zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu, które tego wymaga, to znaczy zarówno w halach produkcyjnych, jak i w łazience czy kuchni. Jego konstrukcja wcale nie jest skomplikowana to znaczy: na dachu wykonuje się okrągły otwór, instaluje się w nim odpowiednią pokrywę, która doprowadza naturalne światło do pomieszczenia. To w skrócie.

Jeśli natomiast zagłębimy się w budowę świetlików dowiemy się, że:

  • składają się one z podstawy oraz segmentu górnego, który może być również uchylny. Podstawa wykonana jest zazwyczaj z blachy ocynkowanej lub blachy aluminiowej czasami natomiast z laminatu poliestrowego z dodatkiem włókna szklanego.

Do takiej podstawy montowany jest panel górny, składa się on z profili aluminiowych lub PVC oraz płyt poliwęglanowych przepuszczających światło. Taką konstrukcję zabezpiecza się odpowiednimi uszczelkami, co dodatkowo chroni łączenia.

Świetliki dachowe nie mają jak widać skomplikowanej konstrukcji, jednak jak w każdym przypadku przy pracach na wysokości warto powierzyć ich wykonanie profesjonalistom, którzy pomogą wybrać odpowiedni model oraz ich rozmieszczenie; ma to bowiem kluczowy wpływ na to, czy świetliki spełnią swoją rolę. Kluczowe przy montażu świetlików jest nie tylko połączenie elementów świetlika, ale też odpowiednie połączenie ich z elementami dachu oraz zabezpieczenie miejsc łączenia.

Powstać musi tzw. kołnierz, czyli miejsce łączenia materiałów łączących podstawę świetlika z dachem; musi być idealnie dopasowany do podłoża, inaczej możemy mieć niespodziankę w postaci przecieku.

Świetliki dachowe płaskie są bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i prywatnych budynków mieszkalnych, kluczowe jest jednak ich dobre rozmieszczenie oraz dopasowanie modelu do naszych potrzeb. Decyzja czy mają to być świetliki uchylne czy też nie, powinna być przemyślana i powinna uwzględniać wszystkie potrzeby oraz funkcje, jakie dane pomieszczenie ma spełniać.