Po co szlifuje się beton?

Celem szlifowania betonu jest uzyskanie gładkiej, wykończonej powierzchni. Zabieg ten pozwala również usunąć nadmiar betonu, wypełnić dziury i pęknięcia oraz wyrównać nierówności. To jednak nie koniec. Oto kilka zalet, które oferuje szlifowanie betonu:

  • pomaga w przygotowaniu nowych warstw betonu, dzięki czemu powierzchnia jest gładka i równa. Pomaga to w zapobieganiu pęknięciom i innym problemom, które mogą wynikać z nierównej powierzchni.

  • pozwala również na większą kontrolę nad grubością nakładanych warstw betonu. Oznacza to, że można nałożyć kilka warstw, aby uzyskać większą wytrzymałość i solidność lub mniej warstw, aby uzyskać cieńszą, ale mocniejszą warstwę betonu.

  • poprawia również wygląd betonowych podłóg lub ścian, usuwając wszelkie nierówności, grzbiety i inne niedoskonałości, które mogą występować na powierzchni. Szlifowanie może pomóc w uzyskaniu ładnego, gładkiego wykończenia.

Jakie narzędzia są potrzebne do szlifowania betonu?

Jak łatwo się domyślić, do szlifowania betonu potrzebne są specjalistyczne narzędzie. Oto dwa najważniejsze z nich.

Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa jest wyposażona w tarczę z ostrzem, która obraca się z dużą prędkością i może przecinać wiele materiałów. Dwa najczęściej spotykane kształty tarcz to diamentowy, który jest najlepszy do cięcia bardziej miękkich materiałów, takich jak cegła czy beton oraz cienki wafel, który jest najlepszy do szlifowania twardszych powierzchni, takich jak metal.

Profesjonalna szlifierka do betonu

Szlifierki do betony są dostępne w dwóch głównych kategoriach: ręczne i wolnostojące. Szlifierki ręczne są małe i lekkie, idealne do pracy nad małymi projektami bez konieczności noszenia ciężkiej maszyny. Biorąc pod uwagę ich cenę, mogą być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują szlifować beton tylko raz na jakiś czas.

Jeśli natomiast planujesz szlifować duże powierzchnie lub chcesz używać szlifierki z innymi narzędziami (takimi jak polerka), powinieneś wybrać model wolnostojący. Urządzenia te są wyposażone w różne akcesoria, dzięki czemu mogą wydajnie pracować przy większych projektach. Dostępne są również przystawki, które można łatwo przymocować do maszyny, ale które jeszcze bardziej zwiększają jej funkcjonalność.

Narzędzia do pracy z betonem oraz otwornice do gresu znajdziesz u producenta narzędzi diamentowych Diamtrade.