Gdy wszyscy są zabiegani, trudno wygospodarować wolny moment na naukę języka. Zwłaszcza mówionego, bo przecież do tego nie wystarczy podręcznik z gramatyką czy aplikacja na telefon.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy da się angielskiej wymowy i swobody mówienia nauczyć w internecie. Jaki wynik? Sprawdźcie sami. Pod lupę wzięliśmy platformę speakingo.com, która reklamuje się jako szybka nauka angielskiego online.

Prosta rejestracja

To nie kłamstwo. Już rejestracja w serwisie oszczędza czas – na lekcje zapiszemy się z kontem Google Facebook lub wpisując e-mail i hasło. Wybieramy też język ojczysty: polski, hiszpański lub rosyjski. I zaczynamy przygodę ze Speakingo.

Na jakim poziomie mówisz?

Po aktywacji konta pozostaje zacząć naukę. Jak? Od wyboru poziomu zaawansowania. Do wyboru są poziomy od A1 do C2, opisane też słownie. Prócz tego, należy wybrać rozdział oraz poziom rozpoznawania mowy. Gdy tego dokonamy, przechodzimy do lekcji. Zamiast podręcznika wita nas ogromne zdjęcie danej sytuacji. A na niej zdanie, które czyta lektor prowadzący lekcję. To native speaker, czyli osoba, która od urodzenia mówi w języku angielskim. Dzięki temu uczymy się prawidłowej, a nie spolszczonej wymowy.

Po usłyszeniu zdania możemy je powtórzyć samodzielnie. Jeśli mamy kłopot, lektor powtórzy je dla nas po naciśnięciu przycisku „powtórz”.

Porozmawiaj z lektorem

Następna część lekcji to popis naszych umiejętności. Po kliknięciu na ikonkę mikrofonu, należy odpowiedzieć na pytanie, które zadał lektor. Spokojnie, nie z pamięci! Odpowiedź jest już gotowa, wystarczy ją przeczytać. Platforma skupia się na ćwiczeniu wymowy, więc nie musimy wzbijać się na wyżyny kreatywności. Czy to znaczy, że nie uczymy się w niej języka? Nic bardziej mylnego.

- Dydaktyka Speakingo osadzona jest na metodzie bezpośredniej – wyjaśniają twórcy platformy. - Polega głównie na rozmawianiu, odpowiadaniu na zadane pytania całymi, wyuczonymi zdaniami, przez co uczeń nie ma oporów przed mówieniem – zamiast myśleć, jakiego czasu użyć, po prostu odpowiada.

Gramatyka sama wchodzi do głowy

Nie zapomniano też o gramatyce. Każdy z rozdziałów nawiązuje gramatycznie do konkretnych zagadnień. Jakich? Możemy to łatwo sprawdzić na stronie kursu. Nie będziemy jednak bombardowani tabelkami i formułkami podczas nauki wymowy. Pozostaje radość mówienia!

Platforma uczy nowoczesnego języka angielskiego, bazując także na słownictwie stosowanym w wiadomościach e-mail, SMS-ach. Zdania są jak żywcem wyjęte z realnej rozmowy, nieszablonowe i niepodręcznikowe.

Portal korzysta też z nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy. Jakiego wymaga sprzętu? Komputera lub laptopa z głośnikami i mikrofonem oraz zainstalowanej przeglądarki Chrome.