ad
Nie mówiąc już o sytuacjach, gdy poniosą nas silne emocje i odbędziemy stosunek bez zabezpieczenia, co ma często też miejsce pod wpływem alkoholu, na wakacjach. Jeśli mamy jakieś obawy co o tego, że rzeczywiście istnieje ryzyko zajścia w ciążę, można zastosować tabletkę po stosunku. Jest to metoda antykoncepcyjna, która pozwala zapobiec niechcianemu poczęciu, ale musi zostać przyjęta do 72 lub 120 godzin po odbyciu stosunku, w zależności od rodzaju tabletki. Najpopularniejsze są ellaOne i Escapelle.

Rodzaje tabletek dzień po i zasada ich działania

Zamiast martwić się tym, że mogło dojść do zapłodnienia, należy podjąć jak najszybciej odpowiednie kroki, jeśli chcemy zapobiec ciąży. Nie ma co jednak z tym zwlekać, gdyż na przyjęcie tabletki dzień po mamy tylko określoną liczbę godzin. W przeciwnym razie nie ma gwarancji na to, że nie dojdzie do wniknięcia plemnika do komórki jajowej – w takim przypadku pozostaje już tylko aborcja, co jednak w Polsce jest nadal czymś nielegalnym. Trzeba też pamiętać o tym, że aborcja będzie dużą ingerencją w ciało i może nieść ze sobą przeróżne skutki uboczne. Na szczęście mamy do dyspozycji alternatywną metodę antykoncepcji w postaci pigułek dzień po, nazywaną potocznie tabletką doraźną i ratunkową. W przypadku tej metody można mówić o bardzo wysokiej skuteczności, ale nie może być ona zamiennikiem tradycyjnych tabletek. Nie powinno się sięgać po nią zbyt często, co może wiązać się z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi dla kobiety. Warto też zaznaczyć, że tabletka dzień po nie jest pigułką wczesnoporonną. Nie powoduje ona przerwania ciąży.

W przypadku tabletek dzień po można mówić o niemalże stuprocentowej skuteczności, gdyż zawarte w nich substancje aktywne hamują proces owulacji, przez co nie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Może być ona przyjmowana w każdym dniu cyklu miesiączkowego. W Polsce najpopularniejszymi awaryjnymi metodami antykoncepcyjnymi są tabletki dzień po EllaOne i Escapelle, oba preparaty wydawane są w aptece tylko z przepisu lekarza. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o pomoc do organizacji Women on Web, która zajmuje się m.in. załatwianiem bezpłatnej recepty na tabletkę dzień po. Zażycie EllaOne powoduje zahamowanie owulacji lub zmiany endometrium, jeśli już ona nastąpiła – wszystko to służy zapobiegnięciu implantacji zarodka. Pigułkę należy zażyć w przeciągu 120h od niezabezpieczonego stosunku, ale największą skuteczność wykazuje do 24h. Podobnie działa tabletka Escapelle, którą trzeba przyjąć do maksymalnie 72h od stosunku płciowego.

Kiedy stosuje się tabletkę dzień po?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, tabletka dzień po stanowi wyłącznie doraźną pomoc i powinna być traktowana jako awaryjna metoda antykoncepcyjna, gdyż istnieje ryzyko zapłodnienia komórki jajowej. W jej przypadku liczy się przede wszystkim czas przyjęcia, od którego uzależniona jest skuteczność działania. Przyjęta w przeciągu 24h od niezabezpieczonego stosunku płciowego wykazuje niemalże stuprocentową skuteczność. Można ją zastosować przy pęknięciu lub zsunięciu się prezerwatywy, niewłaściwym zażyciu tabletek antykoncepcyjnych, oderwaniu się plastra antykoncepcyjnego, wydaleniu wkładki wewnątrzmacicznej, zbyt późnym/wczesnym usunięciu dopochwowego środka antykoncepcyjnego. To samo dotyczy uprawiania seksu w dni płodne, opierając się wyłącznie na naturalnych metodach antykoncepcyjnych.