Podczas rejestracji samochodu w odpowiednim wydziale komunikacji wydawane są również indywidualne tablice rejestracyjne. Należy pamiętać, że wszystkie formalności należy przeprowadzić w przeciągu 30 dni od zakupu pojazdu.

Do czego służą tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne służą przede wszystkim do identyfikacji pojazdu. Pozwalają jednoznacznie określić pochodzenie samochodu i na podstawie tablicy można trafić do właściciela pojazdu. Jest to szczególnie przydatne w momencie wypadku, gdzie za pomocą tablicy można odnaleźć sprawcę. Dzięki umieszczonych na tablicach oznaczeniach- literach i cyfrach- można określić także miejsce rejestracji samochodu.

W momencie sprzedaży samochodu można przekazać nowemu właścicielowi również tablice rejestracyjne, podobnie jak dowód rejestracyjny czy aktualną polisę OC.

Jak przykręcić tablice rejestracyjne?


Gdy już odbierzemy dedykowane tablice rejestracyjne do pojazdu, kolejnym etapem będzie ich przytwierdzenie. Tablice rejestracyjne przymocowuje się z przodu i z tyłu pojazdu. Najczęściej służą do tego specjalne ramki rejestracyjne, które mają za zadanie dodatkowo ochronić tablice przed wypadnięciem czy zgubieniem. Ofertę ramek warto poznać na: https://unital.com.pl/oferta/ramki-do-tablic-rejestracyjnych/ Ramki są wykonane z tworzywa sztucznego, najczęściej z polistyrenu. Jest to stosunkowo łatwy do przeprowadzenia proces. Należy przykręcić tablicę do wnęki i potem wsunąć tablicę do ramki. Na samym końcu trzeba zabezpieczyć od dołu tablicę za pomocą listwy zatrzaskowej. Po wykonaniu tych czynności powinno się dodatkowo sprawdzić stabilność przytwierdzenia tablicy. W razie zgubienia tablicy auto nie może uczestniczyć w ruchu drogowym aż do czasu utworzenia duplikatu tablicy.

Jak dbać o tablice rejestracyjne?

Przede wszystkim należy dbać o czystość tablic. Kluczowe jest to, aby można było bez problemu odczytać numery rejestracyjne, umieszczone na tablicy. Podczas podróży należy także zwrócić uwagę, żeby nic nie zasłaniało tablicy. Także w przypadku stłuczki lub wypadku należy sprawdzić nie tylko karoserię, ale również przyczepność tablicy.

Podsumowanie

Tablice rejestracyjne powinien mieć każdy samochód uczestniczący w ruchu drogowym. Należy solidnie przytwierdzić tablice do ramki, aby mieć pewność, że utrzyma się ona na swoim miejscu. W przeciwnym razie należy ubiegać się o wyrobienie kopii tablicy.